Więcej
  abckota.plZdrowieZatrucia u kotów

  Zatrucia u kotów

  -

  Zatrucie u kota to bardzo poważny stan, podczas którego liczy się każda sekunda. Co więcej, tylko szybko postawiona, trafna diagnoza może utrzymać zwierzaka przy życiu. Koniecznie sprawdź, co powinieneś zrobić, kiedy podejrzewasz zatrucie u Twojego kota.

  Zatrucie u kota — przyczyny

  Zatruty kot wymaga natychmiastowego leczenia weterynaryjnego! Trucizna w organizmie zwierzaka szybko się rozprzestrzenia po całym krwiobiegu, dostając się do każdego narządu, oraz każdej komórki organizmu. Gdzie może powodować poważne skutki i stany zapalne w całym organizmie.

  Reklama

  Do zatrucia na tle pokarmowym u kota może dość z wielu różnych przyczyn. Jedne są mniej inwazyjne, za to drugie wymagają nagłej interwencji weterynaryjnej. Najważniejszym etapem jest szybka i trafna diagnoza, oraz podjęcie stosownego leczenia. Zatrucie u kotów może objawiać się różnymi symptomami w zależności od rodzaju zatrucia.

  Zatrute pożywienie

  Jednym z najczęściej spotykanych zatruć u kota jest jego wystąpienie ze względu na spożycie toksycznego pożywienia. Koty są zwierzętami łownymi, które atakują różne mniejsze zwierzęta, zwłaszcza dotyczy to osobników, które swobodnie wędrują poza domem. Niestety w tym przypadku, żaden opiekun nie jest w stanie w 100% kontrolować swojego pupila. Niestety koty polując, mogą natrafić się na gryzonie, które wcześniej zjadły trutkę. W tym przypadku dochodzi do poważnego zatrucia kociego organizmu najczęściej pochodnymi kumaryny.

  Reklama

  Zatrucie po spożyciu roślin

  Niestety część właścicieli nie zdaje sobie sprawę, że wybrane rośliny doniczkowe mogą poważnie zatruć kociego towarzysza. Dlatego jeszcze przed nabyciem kociaka, warto, abyś sprawdził, czy rośliny, które posiadasz w domu, są bezpieczne dla zwierzaka.

  Więcej o trujących roślinach: https://abckota.pl/zdrowie/rosliny-trujace-dla-kota,4580.html

  Zatrucie kota lekmi

  Zatrucie może być również wywołane po spożyciu leków. Po pierwsze kot może spożyć pozostawione swobodnie leki w domu. Musisz wiedzieć, że nie wszystkie leki, które są małoinwazyjne dla ludzi, są również bezpieczne dla kotów! Pamiętaj, że jeśli nie jesteś pewien działania danego leku na kocim organizmie, to skonsultuj się z wykwalifikowanym lekarzem weterynarii!

  Zatrucie środkami chemicznymi

  Kolejną bardzo częstą przyczyną zatrucia u kotów jest zatrucie środkami chemicznymi. Warto, abyś wiedział, że istnieje wybrana grupa środków myjących np. płyny do prania, podłóg, które mogą poważnie zatruć kota. Inną kategorią środków chemicznych, które mogą zatruć pupila to wszelkie opryski do ogrodu i roślin. Dlatego jeśli stosujesz tego typu produkty, koniecznie odizoluj swojego kota na czas ich stosowania.

  Reklama

  Jakie są objawy zatrucia u kota?

  Objawy zatrucia u kotów są bardzo podobne do objawów innych chorób układu pokarmowego, tak więc można je łatwo pomylić. Najczęstszymi objawami zatrucia są:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • apatia,
  • krwiomocz,
  • temperatura,
  • osłabienie organizmu,
  • przyśpieszony oddech,
  • kaszel,
  • omdlenie,
  • krew w odchodach,
  • ślinotok,
  • bladość błon śluzowych,
  • zaburzenia równowagi.

  Warto pamiętać, aby nie zwlekać jeśli zauważymy powyższe objawy, tylko jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Warto, abyś wiedział, że szybka i trafna diagnoza doprowadzi do pełnego wyzdrowienia zwierzaka.

  Leczenie zatrucia u kotów

  Jeśli podejrzewasz, że Twój kot mógł zjeść zatrutą mysz lub inne trujące pożywienie, to niezwłocznie po konsultacji z weterynarzem podaj mu węgiel aktywny. Podanie tabletek z węglem nie zaszkodzi kotu, a może uratować mu życie!

  Węgiel aktywny ma właściwości wiążące, adsorpcyjne. Innymi słowy, podany w przewodzie pokarmowym, wiąże wszystkie trujące związki chemiczne i wydala z organizmu.

  Innym sposobem wyleczenia zatrutego kota jest podanie dużej ilości witaminy K przez lekarza weterynarii. Oczywiście trzeba przygotować się na regularne odżywianie kociego organizmu przy użyciu kroplówki, a czasami stosowną antybiotykoterapię, lub transfuzję krwi.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus