Więcej
  abckota.plPoradyJak sprawić, żeby kot przestał cię gryźć?

  Jak sprawić, żeby kot przestał cię gryźć?

  -

  Agresja kotów wobec opiekunów to dość często spotykane zjawisko. Wymaga jednak natychmiastowej reakcji, aby nie przerodziło się to w nawyk u pupila. Podjęcie odpowiednich działań pozwala całkowicie wyeliminować agresywne zachowania. Sprawdź, dlaczego kot podgryza opiekunów. Zobacz, w jaki sposób zareagować w takiej sytuacji?

  Dlaczego koty gryzą?

  Powodów, dlaczego kot gryzie domowników, może być naprawdę wiele. Wpływ na taki stan może mieć zarówno nieodpowiednie traktowanie, jak i błędy wychowawcze w młodości. Gryzienie jest również przejawem sympatii do opiekuna. Jeżeli kot gryzie podczas głaskania, to należy prawidłowo rozpoznawać wysyłane sygnały i w razie potrzeby reagować.

  Reklama

  Strach lub stres

  Pierwszą przyczyną, dlaczego kot gryzie, może być jego reakcja obronna na strach lub stres. Powodem może być nawet zbyt wczesne oddzielenie młodego kota od matki. Taka sytuacja może rzutować na przyszłe zachowanie pupila i wzbudzać w nim różnego rodzaju agresywne zachowania. Również brak odpowiednich warunków do funkcjonowania może w pupilu wzbudzać stres, który następnie będzie rozładowywany poprzez gryzienie.

   Zabawa i pobudzenie

  Może także dochodzić do sytuacji, w której kot gryzie podczas zabawy. W takim przypadku ważna jest prawidłowa interpretacja zachowań. Jeżeli kot delikatnie gryzie, to może w ten sposób sympatię. Kot może nie zdawać sobie sprawy z tego, że takie zachowanie jest nieodpowiednie.

  Reklama

  Frustracja

  Koty podobnie jak ludzie mogą być sfrustrowane. W takim przypadku może dochodzić do sytuacji, że zwierzę zacznie z nieuzasadnionych przyczyn gryźć domowników. Jeżeli takie zachowanie staje się problematyczne, to warto skorzystać ze wsparcia behawiorysty, który doradzi, jak zmienić zachowania pupila i stworzyć mu odpowiednie warunki do funkcjonowania.

  Kot gryzie kable — co zrobić, gdy kot wszystko gryzie i niszczy?

  Jeżeli kot gryzie karton lub kable w mieszkaniu, to warto zaoferować mu zabawki. Przedmioty służące do zabawy będą w stanie zastąpić kotu inne przedmioty. Dzięki temu zwierzę przestanie demolować rzeczy znajdujące się w domu. Może pomóc również w sytuacji, gdy kot gryzie po rękach. Pupil będzie bowiem w stanie wyładować frustrację na zabawkach.

  Co zrobić, aby kot nie gryzł?

  Podjęcie odpowiednich działań w sytuacji, gdy kot gryzie i drapie podczas głaskania jest niezbędne. To, co można zrobić samodzielnie to przede wszystkim przygotowanie dla kota wielu zabawek. Warto postawić przede wszystkim na piórka i inne elementy na lince. Taka zabawka pozwoli na nawiązanie bliższej więzi z kotem i miłe spędzenie z nim czasu. Zabawką mogą być również zdalnie sterowane sztuczne myszy, na które kot będzie mógł zapolować. Dobrze sprawdzą się również wszelkiego rodzaju maskotki. Jeżeli zabawki nie będą w stanie pomóc, to warto skierować się do behawiorysty lub weterynarza. Fachowa pomoc pozwoli wyeliminować niepożądane zachowania. Najlepiej już w młodym wieku rozpocząć pracę nad pupilem, gdyż łatwiej w tym okresie wpłynąć na zmianę jego zachowań.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus