Więcej
  abckota.plZdrowieBól u kota – jak rozpoznać i pomóc?

  Ból u kota – jak rozpoznać i pomóc?

  -

  Koty są bardzo indywidualnymi zwierzakami, które niechętnie chcą, aby udzielano im pomocy. Niestety w większości przypadków, ciężko stwierdzić, czy kot ma jakieś dolegliwości. W jaki sposób rozpoznać ból u kota? W jaki sposób pomóc pupilowi?

  Ból u kota

  Koty to zwierzaki, które w charakterystyczny sposób pokazują, że coś je boli. Ważnym aspektem w rozpoznaniu bólu u kota jest dobre poznanie zwierzaka. Tak naprawdę tylko właściciel może ocenić, czy kotu coś dolega.

  Reklama

  Koty okazują ból w różny sposób. Najczęściej można zauważyć wzmożoną agresję i niechęć do kontaktu z człowiekiem oraz innymi zwierzakami. Jest to spowodowane niechęcią na dotyk, który może sprawiać kotu dyskomfort. Jeśli widzimy, że nasz kot dziwnie się zachowuje, jest agresywny i broni się, wówczas może być to sygnał, który świadczy o bólu.

  Kolejnym charakterystycznym zachowaniem jest apatia. W przypadku gdy kotu doskwiera ból, wtedy może przestać jeść oraz przebywać w różnych zakamarkach w domu. Koty często chowają się przed opiekunami oraz innymi zwierzakami. W dodatku całe dnie przebywają schowane w szafie lub pod łóżkiem. Wszystkie wymienione zachowania mogą świadczyć o bólu oraz dyskomforcie.

  Reklama

  Co ciekawe, kiedy kot odczuwa ból, może zwiększyć częstotliwość mruczenia. Takie zachowanie jest spowodowane tym, że podczas mruczenia koty odprężają swoje ciało i doprowadzają do rozluźnienia wszystkim mięśni. Przeczytaj nasz artykuł Dlaczego koty mruczą?.

  Jak pomóc kotu kiedy odczuwa ból?

  Kiedy zauważymy dziwne symptomy, które mogą wskazywać na ból u pupila, należy dać mu spokój. Najważniejsze w tej sytuacji jest umówienie się do weterynarza na wizytę oraz zdiagnozowanie problemu. Koty są inteligentne i często wiedzą jak uśmierzyć ból. Dlatego też, aż do czasu wyjazdu do lekarza, nie dotykajmy kota. Ważne jest, aby zapewnić mu spokój, nie robić zamieszania, oraz nie wprowadzać innych zwierząt. Kiedy kot odczuwa ból, nie jest chętny na kontakt z innymi osobnikami, uszanujmy to. Jeśli zwierzak znalazł sobie kryjówkę, w której czuje się komfortowo, to pozwólmy mu, aby tam pozostał do czasu wyjazdu do weterynarza.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus