Więcej
  abckota.plPytania i odpowiedziCo ile kotka ma ruję?

  Co ile kotka ma ruję?

  -

  Cykl płciowy u kotek jest trudny do zaplanowania, zależny od sezonu, oraz sterowany fazami czasu. U kotek ruja przebiega w zupełnie inny sposób niż np. u psów, których cykl można w łatwy sposób zaplanować.

  Kiedy kotka ma ruję?

  Ruja to okres, gdzie samica kota jest gotowa do zajścia w ciążę, występuje wtedy owulacja. Kotki na okres trwania rui zachowują się w charakterystyczny sposób, który może być uciążliwy dla właścicieli, jak i samej kotki, z powodu występowania charakterystycznych odgłosów oraz zmiany zachowania u kotki.

  Reklama

  Koty zaliczane są do zwierząt, których cykl biologiczny jest sezonowy oraz poliestralny. Oznacza to, że u tych zwierząt aktywność rozrodcza jest zależna od pewnego okresu oraz przebiega kilka razy do roku. Ruja u kotów wyróżnia się dużą rozpiętością i może trwać od 2 do 10 dni, gdzie okres międzyrujowy występuje średnio co 3 tygodnie. Samice kota wykazują aktywność rozrodczą w okresie wiosenno- letnim. Jest to spowodowane występowaniem długich dni i krótkich nocy, które mają wpływ na aktywność rozrodczą tych zwierząt. Dlatego też samice kotowatych nazywane są „samicami długiego dnia”.  Należy zaznaczyć, że głównym czynnikiem środowiskowym mającym wpływ na występowanie rui jest fetoperiod, czyli długość dnia świetlnego. Kolejnym bodźcem, który pośredniczy w występowaniu rui u kotek to melatonina. Melatonina to hormon, który jest wydzielany przez narząd zwany szyszynką, który jest zlokalizowany w korze mózgu. Produkcja tego hormonu odbywa się w nocy, natomiast spada w trakcie dnia. Dlatego też, podczas działania fetoperiodu w trakcie długich dni powoduje zmniejszenie ilości wytwarzanej melatoniny, co przyczynia się do pobudzenia aktywności rozrodczej u kotek.

  Ruja u kotów domowych

  Należy zaznaczyć, że występowanie rui u kotek może być zaburzone. Rosnący trend trzymania kotów w domach przez większą część dnia może przyczynić się do rozregulowania aktywności rozrodczej u samic. Dlatego też kotki, które przebywają większość czasu w pomieszczeniu, mogą wykazywać aktywność rozrodczą nawet przez cały rok. Spowodowane jest to wpływem sztucznego światła na zmniejszenie wytwarzania melatoniny przez szyszynkę, gdzie spadek tego hormonu przyczynia się do pobudzenia aktywności rozrodczej u tych zwierząt.

  Reklama

  Kończąc, cykl płciowy u kotowatych jest odmienny niż u psów. Występuje on sezonowo oraz kilka razy do roku. Należy zaznaczyć, że w trakcie trwania rui kotki specyficznie się zachowują, co przyczynia się do zmiany ich zachowania, jak również może być uciążliwe dla domowników kota. Kiedy właściciel nie planuj rozmnażania swojej kotki, warto przemyśleć sterylizację pupila w celu wyeliminowania występowania rui, co należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

  (zdjęcie: Sandro Bolognesi)

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus