Więcej
  abckota.plPopularnePaszport dla kota - podróże z kotem

  Paszport dla kota – podróże z kotem

  -

  W sytuacji nagłego wyjazdu z kotem konieczne jest załatwienie kilku ważnych dokumentów, które umożliwią podróż. Wybierając się za granicę, należy wcześniej wyrobić paszport dla kota. Sprawdź, kiedy musisz wyrobić paszport dla kota? Jak wyglądają procedury? W poniższym poradniku poznasz jak podróżować z kotem!

  Paszport dla kota – jak wygląda i do czego służy?

  W przypadku nagłego wyjazdu lub zaplanowanej podróży z kotem warto wcześniej wyrobić pupilowi paszport. Ten dokument jest konieczny w przypadku podróży samolotem, czy pociągiem.

  Reklama

  Paszport dla kota to dokument, w którym znajdują się wszystkie istotne informacje, takie jak:

  • imię i przydomek rodowodowy,
  • numer chipu,
  • znaki szczególne,
  • dane właściciela,
  • dane hodowcy,
  • tabele przeznaczone na szczepienia,
  • spis odrobaczenia,
  • sekcja o miareczkowaniu.

  Paszport dla kota to niewielka książeczka w kolorze niebieskim. Na przodzie znajduje się napis „Paszport zwierzęcia domowego”, gdzie poniżej znajdziemy indywidualny numer paszportu. Ten dokument jest konieczny w przypadku podróży zwierzęcia poza granice kraju. Obowiązuje on w każdym kraju na świecie, zwłaszcza w Krajach Unii Europejskiej.

  Reklama

  Paszport dla kota, a najważniejsze procedury – chip, szczepienie.

  Warto pamiętać, że paszport to nie wszystko. Dlatego jeszcze przed jego wyrobieniem, konieczne jest:

  • Chip/Tatuaż – to indywidualny numer, który identyfikuje zwierzaka. Liczby zapisane są na niewielkim chipie lokowanym pod skórą kota. Inną metodą nadawania numeru identyfikacyjnego jest wykonanie tatuażu.
  • Szczepienie przeciwko wściekliźnie – kolejną kluczową sprawą jest zaszczepienie swojego pupila przeciwko wściekliźnie. Warto dodać, że okres kwarantanny do podróży wynosi 21 dni. Tak więc o wspomnianym szczepieniu należy pomyśleć wcześniej niż na kilka dni przed wyjazdem lub wylotem. Dodam, że szczepienie na wściekliznę jest ważne przez 1 rok. Co więcej, w Polsce istnieje obowiązek szczepienia każdego zwierzaka raz w roku na wspomnianą jednostkę chorobową.

  Jeśli masz zaplanowany wyjazd do konkretnego kraju, to koniecznie sprawdź wymagania co do transportu zwierząt. Każdy kraj ma inne przepisy dotyczące szczepień, zaświadczeń lekarskich, czy ilości odrobaczania. Dlatego kilka tygodni wcześniej dowiedź się, co musi zrobić, aby swobodnie podróżować ze swoim kotem. Więcej informacji możesz uzyskać na stronie Głównego Inspektora Weterynaryjnego lub na stronie gov.pl.

  Ile kosztuje paszport dla kota?

  Koszt, jaki należy ponieść za wyrobienie paszportu dla kota, jest zależny od cennika przychodni weterynaryjnej. W zależności od danego województwa cena za wyrobienie paszportu waha się pomiędzy 150, a 200 zł.

  Gdzie wyrobić paszport dla kota?

  Ważną kwestią jest wyrobienie paszportu w odpowiedniej placówce. Mianowicie większość lecznic weterynaryjnych oferuje możliwość wyrobienia paszportu na miejscu, jednak tylko lekarz ze stosownymi uprawnieniami może dokonać całej rejestracji.

  Reklama

  Warto wspomnieć, że cały proces wyrobienia paszportu trwa maksymalnie 20 minut.

  Podróż kota pociągiem

  Podróż pociągiem jest jedną z najlepszych form transportu. Wiesz już jak wyrobić kotu paszport. Tak więc teraz możesz bez problemu wyjeżdżać ze swoim kotem poza granice kraju. Pamiętaj, że podróżując pociągiem z kotem, zaopatrz się w wygodny transporter. Co więcej, dowiedz się, jaki jest koszt biletu za zwierzaka domowego. Często małe zwierzęta, w tym koty, mogą podróżować za darmo!

  Czy potrzebny jest paszport dla kota podczas podróży pociągiem?

  Paszport dla kota podczas podróży pociągiem nie musi być potrzebny. Wszystko zależy, gdzie zamierzasz wyjeżdżać ze swoim pupilem. Jeśli podróż odbędzie się w granicach kraju, wówczas paszport jest nieobowiązkowy.  Konieczne jest posiadanie paszportu dla kota w sytuacjach gdy:

  • przemieszczasz się poza granice Polski,
  • zamierzasz podróżować w obrębie wielu narodowości.

  Co zrobić z potrzebami fizjologicznymi kota podczas podróży pociągiem?

  Możesz zastanawiać się co z potrzebami fizjologicznymi kota, podczas długich podróży pociągiem? W tej sytuacji należy wyposażyć się w transporter, w którym będzie swobodnie przebywać kota, jak również wydzielisz niewielkie miejsce, w którym zwierzak będzie mógł załatwić swoje potrzeby. Wspomniane miejsce wyściel wcześniej specjalnymi, dobrze chłonnymi podkładami. Na wierzch możesz dać kilka ziaren żwirku, tak aby sugerowały kotu, że to właśnie miejsce zastępuje jego kuwetę.

  Warto podkreślić, że podczas podróży bardzo rzadko się zdarza, aby kot załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne. Jest to spowodowane bardzo dużym stresem, który ma wpływ na niechęć do wypróżniania i wydalania.

  Jak uspokoić kota podczas podróży pociągiem?

  Większość kotów podczas podróży pociągiem mocno się denerwuje. Stres jest wywołany zmianą miejsca, jak również nowymi, nieznanymi zapachami. Jeśli zauważysz, że Twój zwierzak się niepokoi, wówczas możesz zaopatrzyć się w syntetyczne feromony uspokajające, w postaci obroży lub specjalistycznych tabletek. Jednak przed podaniem tego typu środków, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który z pewnością doradzi najlepsze rozwiązanie.

  Strona Unii Europejskiej na temat podróży ze zwierzęciem po jej terenie: https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/animal-plant/index_pl.htm

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus