Więcej
  abckota.plHigienaDlaczego kot sika na łóżko?

  Dlaczego kot sika na łóżko?

  -

  Załatwianie się kota poza kuwetom to problem, który może być ciężki do rozwiązania. Sikanie kota na łóżko, fotel, w miejscach poza kuwetą może mieć wiele przyczyn. Z pewnością, jako opiekun, nie powinniśmy obwiniać kota, że robi to celowo. Takie zachowanie kota może wskazywać na problemy zdrowotne lub behawioralne. Gdy problem narasta, warto zwrócić się do specjalisty. W tym przypadku lekarza weterynarii.

  Problemy zdrowotne a sikanie na łóżko

  Do najczęstszych przyczyn sikania na łóżko i załatwiania się poza kuweto są problemy zdrowotne. Koty cierpiące na schorzenia układu wydalniczego, często mogą sikać poza kuwetą, w tym na łóżko. W dodatku podczas zapalenia układu wydalniczego np. podczas zapalenia pęcherza może towarzyszyć krwiomocz. W tym przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii w celu zbadania moczu oraz dobrania stosownego leczenia.

  Reklama

  Do najczęstszych chorób układu wydalniczego można zaliczyć:

  • zapalnie pęcherza (idiopatyczne, bakteryjne),
  • kamicę moczową,
  • niedrożność dróg moczowych,
  • problemy z niewydolnością nerek,

  Ponadto można również wymienić problemy układu rozrodczego. Tutaj wchodzą problemy takie jak:

  Reklama
  • u samców zapalenie oraz powiększenie prostaty,
  • występowanie cyst w układzie rozrodczym,
  • zapalenie macicy,
  • nowotwory.

  Problemy behawioralne a sika poza kuwetą
  Kolejnym powodem posikiwania poza kuwetą, w tym na łóżko są problemy od strony behawioralnej. Najczęściej koty sikają poza swoją kuwetą, kiedy odczuwają strach, podenerwowanie lub samotność. W tym przypadku musimy sami ocenić sytuację i przeanalizować:

  • Czy ostatnio w domu nie odbywały się stresujące sytuacje, które mogły mieć wpływ na kota np. remont?
  • Czy w domu pojawił się nowy zwierzak?
  • Czy do domu wprowadziła się nowa osoba?

  Tak naprawdę przyczyn behawioralnych może być naprawdę wiele. Opiekun sam musi przeanalizować, co mogło wprowadzić kota w stan stresu oraz postarać się go wyeliminować.

  Problemy z małym kociakiem

  Jeśli posiadamy małego kociaka, który sika na łóżko i w miejsca poza kuwetą, to znak, że nie został on nauczony korzystania z kuwety. Dlatego też należy zadbać o to, aby kilka razy dziennie uczyć oraz nagradzać malucha za załatwianie się do kuwety. Więcej odnośnie nauki załatwiania potrzeb do kuwety przeczytacie w artykule Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Co zrobić gdy kot sika na łóżko?

  W pierwszej kolejności należy zdiagnozować, jaki jest problem. Jeśli kot cierpi na chorobę, należy zwrócić się do lekarza weterynarii. Weterynarz powinien dogłębnie zbadać kota oraz dobrać odpowiednie leczenie.

  Reklama

  Jeśli sikanie na łóżko jest o podłożu behawioralnym, to w pierwszej kolejności powinniśmy usunąć czynnik stresujący kota. Jeśli kot cierpi na samotność, to poświęćmy mu więcej czasu, lub zaadoptujmy nowego kota.

  W przypadku gdy kot sika na łóżko ciągle w tym samym miejscu, to należy zanieczyszczony materiał dogłębnie wymyć. Dodatkowo świetnym rozwiązaniem jest spryskanie miejsca specjalnym preparatem odstraszającym lub cytryną. Jeśli po dokładnym wyczyszczeniu kot nadal będzie sikał na łóżko, to możemy spróbować podawać mu jedzenie właśnie na łóżku. Koty bardzo starają się o zachowanie czystości w miejscach, w których jedzą. Dlatego też podawanie posiłków kotu w miejscu, w którym nie chcemy, aby sikał, może być szybkim rozwiązaniem problemu.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus