Naukowcy ze Stanowego Uniwersytetu w Oregonie, w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badania nad przywiązaniem zwierząt do swoich opiekunów. Badaniami kierowała Kristyn Vitale, doktorantka specjalizująca się w behawioralnymi zachowaniami zwierząt. Powiedziała ona, że większość z kotów przywiązuje się do swoich właścicieli, opiekunowie są dla nich źródłem bezpieczeństwa. Badanie polegało na sprawdzeniu jak kot będzie się zachowywał na nowym terenie po spotkaniu swojego opiekuna.
W przypadku przywiązania do człowieka kotek nie będzie tak bardzo zestresowany i będzie swobodnie zwiedzać nowe terytorium. W przypadku braku poczucia bezpieczeństwa na nowym terenie kotek będzie zestresowany, będzie przesadnie lgnął do opiekuna albo zupełnie go unikał. Badanie przeprowadzono na 79 młodych kotkach i 38 dorosłych osobnikach.
Badanie polegało na umieszczeniu w pokoju kota z opiekunem, opiekun siedział w wyznaczonym obszarze i z niego nie wychodził. Człowiek mógł robić cokolwiek z kotkiem tylko wtedy kiedy był on w wyznaczonym obszarze dla człowieka. Każdą z prób filmowano, a następnie oglądano i ustalano stopień przywiązania kota.
Wyniki badania były zaskakujące. 65% kotów oceniono jako bezpiecznie przywiązane do swoich właścicieli. A 35% bez poczucia bezpieczeństwa. Bardzo podobne wyniki uzyskano w innych badaniach nad przywiązaniem psów do właścicieli czy nawet ludzkich dzieci do rodzica. Teraz wszyscy możemy się już poczuć kocimi rodzicami.