Więcej
  abckota.plCiekawostkiCzy jesteś dla kotka rodzicem?

  Czy jesteś dla kotka rodzicem?

  -

   

  Naukowcy ze Stanowego Uniwersytetu w Oregonie, w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badania nad przywiązaniem zwierząt do swoich opiekunów. Badaniami kierowała Kristyn Vitale, doktorantka specjalizująca się w behawioralnymi zachowaniami zwierząt. Powiedziała ona, że większość z kotów przywiązuje się do swoich właścicieli, opiekunowie są dla nich źródłem bezpieczeństwa. Badanie polegało na sprawdzeniu jak kot będzie się zachowywał na nowym terenie po spotkaniu swojego opiekuna.

  Reklama

  W przypadku przywiązania do człowieka kotek nie będzie tak bardzo zestresowany i będzie swobodnie zwiedzać nowe terytorium. W przypadku braku poczucia bezpieczeństwa na nowym terenie kotek będzie zestresowany, będzie przesadnie lgnął do opiekuna albo zupełnie go unikał. Badanie przeprowadzono na 79 młodych kotkach i 38 dorosłych osobnikach.

  Badanie polegało na umieszczeniu w pokoju kota z opiekunem, opiekun siedział w wyznaczonym obszarze i z niego nie wychodził. Człowiek mógł robić cokolwiek z kotkiem tylko wtedy kiedy był on w wyznaczonym obszarze dla człowieka. Każdą z prób filmowano, a następnie oglądano i ustalano stopień przywiązania kota.

  Reklama

  Wyniki badania były zaskakujące. 65% kotów oceniono jako bezpiecznie przywiązane do swoich właścicieli. A 35% bez poczucia bezpieczeństwa. Bardzo podobne wyniki uzyskano w innych badaniach nad przywiązaniem psów do właścicieli czy nawet ludzkich dzieci do rodzica. Teraz wszyscy możemy się już poczuć kocimi rodzicami.

  Damian Wiącek
  Damian Wiącek
  Entuzjasta kotów nierasowych. Interesuje się tematyką zdrowego odżywiania kotów, zabawkami i zabawą z nimi.
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus