Więcej
  abckota.plCiekawostkiWszystko o kocimiętce

  Wszystko o kocimiętce

  -

  Kocimiętka to najpopularniejsza roślina wśród kociarzy. Są koty, które popadają w stan euforii, przebywając wśród tej rośliny. Co to jest kocimiętka? Dlaczego kot w dziwny sposób reaguje na kocimiętkę? W jaki sposób kocimiętka oddziałuje na koty?

  Co to jest kocimiętka?

  Pełna nazwa kocimiętki brzmi „kocimiętka właściwa”. Wspomniana roślina zaliczana jest do rodziny ziół. Od pokoleń stosowana jest jako roślina lecznica. Już w starożytnym Rzymie stosowano ją do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Współcześnie stosowana jest w formie naparu na dolegliwości żołądkowe. Ponadto kocimiętka to ulubiona roślina kocich towarzyszy. Sama nazwa nawiązuje do rodziny kotowatych.

  Reklama

  Zachowanie kota na kocimiętkę

  Kiedy kot wyczuje zapach kocimiętki, to natychmiast zjawia się w jej pobliżu. Kot przebywający w otoczeniu tej rośliny zachowuje się nieco dziwnie. Mianowicie, wykonuje różne euforyczne ruchy, wije się. W dodatku kot staje się niezwykle przytulny i chce, aby go ciągle głaskano. Ponadto kot może głośno miauczeć oraz mruczeć. W dodatku ociera się o samą roślinę, oraz meble usytuowane blisko niej.
  Kocimiętka jest nazywana „kocim narkotykiem”, jednak tak naprawdę zwierzak nie może się od niej uzależnić. Stan euforyczny trwa około kilku minut, gdzie następnie zwierzak przyzwyczaja się do substancji chemicznych zawartych w kocimiętce. Kolejna faza przychodzi po koło godziny i proces się powtarza.

  Dlaczego kot reaguje na kocimiętkę?

  Kocimiętka posiada substancje chemiczne, które są zbliżone zapachem do kocich feromonów. Wspomniane związki chemiczne silnie oddziałują na kocie receptory. Dlatego też koty pod wpływem zapachu kocimiętki przechodzą w stan upojenia i rozluźnienia, co pozytywnie wpływa na ich organizm.

  Reklama

  Czy kocimiętkę można wyhodować w domu?

  Kocimiętka to roślina bardzo łatwa w uprawie. Można bez problemu wyhodować ją w domu. Wystarczy zakupić odpowiednie nasiona kocimiętki, a następnie je posiać w doniczce. Następnie regularnie pielęgnować, podlewać oraz umieścić na parapecie z dostępem do światła słonecznego. W dodatku kocimiętkę możemy zasadzić w ogrodzie. Najlepszym momentem na rozsadę jest wczesna wiosna. Następnie kiedy pojawią się kwiatostany to oznaka, że należy przygotować się do zbirów rośliny.

  (zdjęcie: Daniel Wanke)

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus