Więcej
  abckota.plNaukaInstynkt macierzyński u kota

  Instynkt macierzyński u kota

  -

  Instynkt macierzyński, to bardzo często używane słowo podczas miotów, narodzin kociąt i w hodowli. Co to takiego jest instynkt macierzyński i w jaki sposób się on uaktywnia?

  Instynkt macierzyński — co to jest?

  Aby wyjaśnić termin instynkt macierzyński warto zastanowić się, co to jest instynkt? Instynkt to grupa wrodzonych zachowań, które wyzwalają się samoistnie. Innymi słowy, są to czynności, które osobnik wykonuje bez wcześniejszej nauki.

  Reklama

  Tak więc instynkt macierzyński to szereg zachowa, które mają na celu opiekowanie się swoim potomstwem. Do tych zachowań można zaliczyć:

  • akceptacja kociąt,
  • wylizywanie,
  • karmienie,
  • nawoływanie,
  • przygotowywanie gniazda,
  • przegryzanie pępowiny,
  • opieka,

  Jak uaktywnia się instynkt macierzyński?

  Aby kotka wykazywała instynkt macierzyński, musi zaistnieć czynnik, który wyzwoli pewne instynktowne zachowania. W przypadku kotek są to dźwięki wydawane przez małe kocięta. W dodatku czynnikiem wyzwalającym instynkt macierzyński może być sam poród. Kolejnym czynnikiem są ruchy małych kociąt.

  Reklama

  Jednak w przypadku narodzin martwych kociąt, matka w pierwszej kolejności je wylizuje, jednak po chwili zostawia je i nie interesuje się nimi. Tak więc można przypuszczać, że głównymi czynnikami wyzwalającymi instynkt macierzyński jest ruch oraz dźwięk kociąt.

  Czy kotka może nie mieć instynktu macierzyńskiego?

  Oczywiście, są sytuacje kiedy kotki po porodzie nie wiedzą, jak mają się zachować wśród własnych kociąt. Zazwyczaj takie zjawisko występuje u pierworódek lub w przypadku konieczności cesarskiego cięcia. Zazwyczaj w takim przypadku prosi się kotkę, aby położyła się, a następnie dostawia się kocięta do sutków, aby piły mleko. Czasami instynkt macierzyński u takich kotek wyzwala się po kilku dobach. Dlatego trzeba pilnować kotki przez pierwsze godziny/dni od porodu, aby kocięta były nakarmione.

  Czy tylko kotki mają instynkt macierzyński?

  Ogólnie przyjęło się, że instynkt macierzyński posiadają kotki. A jak jest z kocurami? Bez wątpienia to na barkach kocich mam spoczywa obowiązek wychowania maluchów. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy kocur również wykazuje opiekuńcze usposobienie do swoich dzieci. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, czy tylko kotki posiadają instynkt macierzyński.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus