Więcej
  abckota.plRasy kotówKot Ashera– opis rasy, historia, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot Ashera– opis rasy, historia, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Jedną z najciekawszych i najdroższych ras kotów na świecie jest kot Ashera. Ten osobnik zaliczany jest do kotów hybrydowych, czyli krzyżówki kota domowego z jego dzikim przedstawicielem. Zobacz, jak wygląda, ile kosztuje oraz jak powstał kot Ashera?

  Kot Ashera — historia rasy

  Pierwszy przedstawiciel rasy kota Ashera powstał w 2006 roku. Jest to rasa, która została opatentowana przez firmę Lifestyle Pets (w późniejszym czasie Allerca). Wspomniana organizacja ma do niej pełnoprawne prawo i może ją hodować.

  Reklama

  Koty Ashera jest to kocia hybryda. Powstała ona poprzez połączenie domowego kota, z dzikim jego przedstawicielem. Mianowicie do tej krzyżówki użyto kota domowego, kota bengalskiego oraz dzikiego serwala.

  Celem powstania wspomnianej rasy miało być wyhodowanie osobnika dedykowanego dla alergików. Uważano, że kot Ashera ma obniżony poziom białka Fel-d-1, który odpowiada za aktywację alergii u człowieka. Jednak jest to mało prawdopodobne ze względu na fakt, że każdy kot, bez wyjątku, posiada podobną ilość białka w swojej ślinie. Ponadto firma nie przedstawiła, żadnych badań na potwierdzenie tej tezy.

  Reklama

  Kot Ashera sprzedawany przez firmę Lifestyle Pets jest najdroższym kotem na świecie. Jednak od 2010 roku przedsiębiorstwo zaprzestało hodowlę tych zwierząt.

  Jak wygląda kot Ashera?

  Bez wątpienia kot Ashera to jeden z najbardziej egzotycznych ras kotów. Swoim wyglądem bardzo przypomina serwala. Jest zaliczany do bardzo dużych kotów domowych. Ich waga wynosi zazwyczaj 12 kg. Jednak są osobniki, które ważą prawie 15 kg. Oczywiście kotki są mniejsze niż kocury.

  Mimo że są to duże koty, ich ciało jest wciąż proporcjonalne i eleganckie. Posiadają one muskulaturę, jednak jest ona bardzo dobrze wyrównana do reszty ciała. Ten kot nie jest zaliczany do masywnych osobników, ma średniej grubości kościec. Posiada tułów, który jest nieco wydłużony, a przy tym elegancki i szlachetny.

  Oglądając głowę, jest ona nieco mała w stosunku do reszty ciała. Cały pysk ma mocno zarysowane kontury, tworząc przy tym charakterystyczny trójkątny kształt. Ciekawą częścią ciała u tych kotów są ich uszy, które pokryte są krótką sierścią o bardzo ciekawym malowaniu. Uszy są wysoko osadzone duże, szerokie u nasady, zwężają się przy końcach.

  Reklama

  Koty Ashera posiadają bardzo piękne oczy w kolorze zielonym. Są one duże o migdałowym kształcie. Posiadają one charakterystyczne łzy w kącikach oczu, które występują u większości dzikich kotów np. gepardów.

  Co więcej, całe ciało jest podparte na smukłych, ale umięśnionych kończynach. Warto dodać, że tylne nogi kota Ashera są dłuższe niż przednie.

  Ostatnią cechą charakterystyczną tej rasy jest ich sierść. Posiadają one krótki podszerstek, natomiast włosy główne, które przylegają do całego ciała, są mocne, sztywne i krótkie. Ashera to kot o charakterystycznych cętkach zlokalizowanych na całym ciele. Przedstawiciel tej rasy może występować w kilku odmianach kolorystycznych m.in. w kolorze: czarnym, srebrnym tabby, brązowym tabby, czy srebrnym.

  Kot Ashera — charakter

  Ze względu na pokrewieństwo z dzikim serwalem, charakter kota Ashera jest dosyć temperamentny. W dodatku jego zachowanie jest bardzo zbliżony do savanaha. Można przyjąć, że bardziej domowy charakter wykazują osobniki, które wywodzą się już z kilku pokoleń.

  Mimo to Ashera bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Wszelkie rozstania i długie rozłąki z opiekunem wpływają negatywnie na jego samopoczucie oraz zachowanie. Co więcej, zwierzak ten jest bardzo energiczny, potrzebuje dużo aktywności fizycznej. Ponadto osobniki tej rasy są niezwykle inteligentne, mogą szybko nauczyć się wychodzenia na smyczy, czy aportowania. Lubią się bawić oraz wspinać na wysokościach.

  Kot Ashera – pielęgnacja

  Jak wcześniej zostało napisane, koty Ashera posiadają krótki włos, dlatego ich pielęgnacja nie jest skomplikowana. Wystarczy poświęcić im czas raz w tygodniu, aby pozbyć się martwego włosia.

  Ze względu na dziką naturę, przedstawiciel rasy potrzebuje wysokiej jakości pożywienia. Najlepiej karmić go pełnowartościową karmą, lub surowym posiłkiem składającym się z produktów mięsnych.

  Ile kosztuje kot Ashera?

  Koty Ashera od 2010 roku nie są już hodowane. Jednak przed tą datą kosztowały one czasami 500 000 zł za jednego osobnika. Tym samym zasłynęły one jako najdroższe koty na świecie, które miały być dedykowane dla alergików.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus