Więcej
  abckota.plRasy kotówRasy kotów z włosami

  Rasy kotów z włosami

  -

  Coraz częściej mówi się o kotach z włosami zamiast sierści. Koty te często polecane są dla alergików. Jednak czy istnieją koty z włosami? Jakie rasy kotów mają włosy? Sprawdź, jakie rasy kotów z włosami są dedykowane dla alergików!

  Czy kot ma włosy, czy sierść?

  Każdy kot ma sierść, która składa się z czterech rodzajów włosów. Warto zaznaczyć, że sierść to tak naprawdę włos. W związku z tym nie istnieją specjalne rasy z włosami, a inne z sierścią. Wspomniane rozróżnienie powstało w celu oddzielenie kotów hipoalergicznych, które mają nie uczulać osób, których układ immunologiczny negatywnie reaguje na kontakt z pupilem.

  Reklama

  Rodzaje kocich włosów

  Większość kotów posiada okrywę ciała w postaci sierści, która składa się z 4 rodzajów włosów. Można wyróżnić:

  • włosy okrywowe,
  • włosy ościste,
  • podszerstek,
  • włosy czuciowe.

  Te ostatnie nie wchodzą w skład okrywy ciała kota. Mają za zadanie sygnalizować kota przed przeszkodami.

  Reklama

  Najpopularniejsze rasy kotów z włosami

  Jak zostało wcześniej napisane, nie ma specjalnych ras kotów, które posiadają włosy — tak naprawdę prawie wszystkie koty je posiadają. Jednak można wyszczególnić, te długowłose lub półdługowłose, które wyglądem mogą sugerować, że posiadają włosy.

  Kot syberyjski

  Rasa zaliczana do kotów półdługowłosych pochodzących z Syberii. Charakteryzują się swoją bardzo gęstą sierścią. Posiada podszerstek, który ma za zadanie pełnić rolę ochronną oraz termoizolacyjną. Duża część osób uważa, że kot syberyjski nie uczula ludzi. W związku z tym jest idealny dla alergików. Więcej o rasie na: https://abckota.pl/rasy-kotow/kot-syberyjski-opis-rasy-charakterystyka-zywienie-cena,4287.html.

  Kot norweski leśny

  Kolejnym kotem o długim i pięknym włosie jest kot norweski leśny. Ten wyjątkowy osobnik zaliczany jest do naturalnych ras kotów. Inaczej mówiąc, powstanie rasy miało miejsce bez ingerencji człowieka. Rasa wyróżnia się swoją piękną, długą szatą, która wzbogacona jest podszerskiem. Warto wspomnieć, że koty norweskie leśne są dużymi osobnikami o żywiołowym temperamencie. Więcej o rasie na: https://abckota.pl/rasy-kotow/kot-norweski-lesny,4473.html.

  Kot perski

  Kolejną rasą, która posiada długie włosy, jest kot perski. Przedstawiciel tej rasy charakteryzuje się bardzo gęstą oraz długą sierścią. Kot perski to osobnik ras długowłosych. Występuje w wielu odmianach kolorystycznych. A jego cechą charakterystyczną jest spłaszczony pyszczek. Co więcej, kot perski zaliczany jest do cichych pupili, które prowadzą spokojny tryb życia. Więcej o kocie perskim na: https://abckota.pl/rasy-kotow/kot-perski,5063.html.

  Reklama

  Kot balijski

  Kot balisjki to rasa, która posiada długie futro, jednak nie posiada podszerstka. Ma eleganckie i smukłe ciało, którego waga wynosi od 2 do 4 kg. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a jego powstanie wynikło z mutacji genu. Przedstawiciel tej rasy to bardzo gadatliwe stworzenie — nie tylko miauczy, ale wydaje charakterystyczne dźwięki podczas mruczenia. Co więcej, są aktywnymi osobnikami, które przywiązują się do opiekuna. Więcej na stronie: https://abckota.pl/rasy-kotow/kot-balijski-opis-rasy-charakterystyka-zywienie-i-cena,4093.html.

  Kot z włosami, a alergik

  Niestety nie istnieją koty hipoalergiczne, które nie uczulają alergików. Reakcja od strony układu odpornościowego człowieka jest wywoływana nie przez włos, a białko Fel d 1. Wspomniany związek występuje w ślinie oraz gruczołach łojowych zwierzaków. W związku z tym każdy kot je posiada. Można jedynie wyszczególnić, takie osobniki, których stężenie tego białka w ich ciele jest mniejsza niż u pozostałej części.

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus