Więcej
  abckota.plRasy kotówKot korat - opis rasy, historia, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot korat – opis rasy, historia, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Kot Korat to zwierze pochodzące z Tajlandii. W tamtych okolicach nazywany jest jako kot pomyślności lub kot szczęścia. Ten niezwykły zwierzak o błękitnej sierści i średnich rozmiarach zwraca uwagę każdego kociarza. Sprawdź, jak wygląda kot Korat.

  Skąd wywodzi się kot Korat?

  Kot Korat zaliczany jest do jednej z najstarszych ras kotów naturalnych. Co ciekawe, jego wygląd utrzymał się bez zmian przez ostatnie kilka wieków. Pierwsi przedstawiciele pojawili się w Phimai w Tajlandii. W tamtych regionach kot Korat nazywany jest Si sawat. Wśród miejscowej ludności jest uważany jako kot szczęścia lub kot pomyślności.

  Reklama

  Pierwsze przesłanki o rasie Korat pojawiły się Thai (Tamra Maew). Jest to zbiór rysunków o kotach napisany między 1350 r. a 1767 r.

  W Europie koty Korat pojawiły się w XIX wieku. Natomiast w Ameryce w latach 50 XX wieku. Jako pierwszym importerem osobników tego gatunku była hodowla Cedar Glen. Właściciele sprowadzili pierwszą parę Koratów w 1959 roku.

  Reklama

  Jak wygląda kot Korat?

  Kot Korat to osobnik średniej wielkości o charakterystycznym, niebieskim kolorze sierści. Przedstawiciel rasy zaliczany jest to kotów krótkowłosych. Jego głowa ma ciekawy kształt w kształcie serca — widziana z przodu. Łuki brwiowe przybierają kształt górnej krzywizny serca, natomiast boki twarzy stopniowo wyginają się w dół. Nos jest proporcjonalny do całej reszty ciała, a zwłaszcza głowy. Posiada delikatne wygięcie — patrząc z profilu.

  Na czubku głowy znajdują się duże, szerokie u podstawy uszy, które na czubkach są delikatnie zaokrąglone. W połączeniu z głową uszy dają czujny wyraz. Wewnętrzna część ucha jest nieco zakryta. Natomiast zewnętrzna porośnięta jest krótką, ale bardzo gęstą sierścią.

  Oczy są cechą charakterystyczną w tej rasie. Są one duże, zaokrąglone i nieco za duże do rozmiarów głowy. Oczy powinny być jaskrawo zielonego koloru. Może występować kolor bursztynowy, który jest akceptowalny w przypadku małych kociąt, jak również osobników do 2 roku życia.

  Całe ciało kota Korat jest eleganckie, nieco przysadziste, ale zgrabne. Przedstawiciel rasy to dobrze zbudowany, muskularny osobnik. Jednak nie jest on zbyt ciężki. Nadal utrzymuje elegancką sylwetkę mimo umięśnionego ciała. Talia oparta jest na zgrabnych nogach, które na końcach posiadają owalne łapach. Powinny być one proporcjonalne do całej reszty ciała. Co więcej, tylne nogi są nieco dłuższe od przednich.

  Reklama

  Na końcu tali znajduje się średniej długości ogon. Jest on ciężki u nasady, jednak zwężający się ku końcowi. Końcówka ogona jest zaokrąglona. Płaszcz kotów Korat powinien mieć krótką lub średniej długości sierść, która równomiernie osłania całe ciało. Dopuszczalne w rasie są odcienie włosa w kolorze srebrzysto-niebieskim.

  Pielęgnacja — jak dbać o kota Korat?

  Ze względu na krótką sierść koty Korat nie są trudne w pielęgnacji oraz utrzymaniu. Ważne jest, aby poświęcić czas na wyczesanie martwego włosia przynajmniej raz w tygodniu. Co więcej, kot Korat nie potrzebuje specjalistycznego pożywienia. Doskonale sprawdzi się wysokiej jakości karma lub surowe pożywienie, które dostarczy wszystkich składników odżywczych. Dodatkowo pokarm można uzupełnić o witaminy oraz suplementy.

  Kot Korat — charakter

  Ze względu na naturalne pochodzenie, koty Korat nieco różnią się od innych przedstawicieli gatunku. Są to osobniki bardzo inteligentne, które szybko się uczą i mają bardzo dobrą pamięć. W dodatku są one aktywne, lubią się bawić. Akceptują osobników tego samego gatunku. Co ciekawe, jeśli zostaną przywiezione do nieznanego miejsca, mogą bez problemu wrócić do swojego domu. Przedstawiciele opisywanej rasy mocno przywiązują się do opiekuna. W dodatku mają dystans do osób im obcych.

  Ile kosztuje kot Korat?

  Cena za osobnika zależna jest od wyglądu, pochodzenia, hodowli, oraz przeznaczenia. Średnia cena za kota „na kolana” oscyluje w granicach od 3500 do 4500 zł. W przypadku nabycia osobnika do hodowli lub na wystawy cena jest wyższa i może wynosić nawet 5000 zł, lub więcej.

  Zdjęcie: fr:Utilisateur:Epita, Max BOUCHE pour le KORAT CLUB DE FRANCE – http://fr.wikipedia.org/wiki/Image:Epita%2CP1010362.jpg, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1648683

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus