Więcej
  abckota.plRasy kotówKot bengalski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot bengalski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Koty bengalskie z pewnością zaliczane są do jednych z najciekawszych oraz najładniejszych ras kotów. Wyróżnia je nieprzeciętna urodo, której znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczne umaszczenie. Ponadto przyciągają one uwagę, gdyż wygląd kotów bengalskich przypomina dziko żyjące koty. Co więcej, są to zwierzęta o miłym, przyjacielskim charakterze w „dzikiej” skórze.

  Historia kotów bengalskich

  Pierwsze próby stworzenia „dzikiego kota” w rozmiarze domowego kota były dokonane w latach 60 XX wieku, kiedy to amerykańska biolog Jean Sugden Mill, jako pierwsza sprowadziła z Azji dziką samicę kota bengalskiego (Prionailurus bengalensis), którą skrzyżowała z domowym, czarnym kocurem. W wyniku tej krzyżówki narodziło się jedno kocię.

  Reklama

  Kolejną próbę stworzenia hybrydy z udziałem dzikiego kota bengalskiego dokonał amerykański genetyk Willard Centerwall. Stworzenie hybrydy krzyżówki kota domowego z dzikim kotem bengalskim miała na celu przeprowadzenie badań nad białaczką u kotów domowych, której przebieg był bardzo podobny do białaczki u ludzi. U kotów domowych do wystąpienia białaczki przyczyniał się wirus, który to nie występował u dzikich kotów bengalskich. Celem badań było sprawdzenie przebiegu zakażenia wirusem u osobników z krzyżówki domowego kota z dzikim kotem bengalskim.

  Największy wkład w stworzenie rasy kota bengalskiego miał amerykański pasjonat egzotycznych zwierząt William Engler. W roku 1970 dokonał krzyżówki swoich dwóch kotek z dzikim kotem bengalskim, gdzie urodziło się 9 kociąt. Ponadto jako pierwszy nadał nazwę tej rasy. Od momentu pierwszej krzyżówki rozpoczął rozmnażanie kolejnych pokoleń, gdzie w 1975 roku udało się stworzyć trzecie pokolenie. Niestety hodowca zmarł w 1977 roku.
  W 1980 roku wspomniana już wcześniej Jean Sugden Mill ponownie rozpoczęła pracę nad hodowlą kotów bengalskich. W kolejnych latach hodowczyni rozpoczęła krzyżówkę z innymi przedstawicielami ras w celu zwiększenia puli genowej. Gdzie udało jej się wyhodować kota o imieniu Millwood Penny Ante, który był doskonałym przedstawicielem rasy. Koty rasy bengalskiej zostały uznane za nową rasa w 1986 roku przez   The International Cat Association.

  Reklama

  Charakterystyka kotów bengalskich

  Koty bengalskie charakteryzują się niepowtarzalny wyglądem przypominającym dzikiego kota. Są one średniej wielkości, ale zdarzają się również osobniki duże. Ich głowa jest długa i jednocześnie szeroka. Kształt głowy jest o charakterystycznych konturach, które tworzą zmodyfikowany klin. Głowa jest nieco mniejsza w stosunku do reszty ciała, nie powinna być ona zbyt masywna. Nos u kota bengalskiego jest długi i szeroki, a oczy są owalnego kształtu. Uszy są średniej lub małej wielkości, szerokie u nasady zwężające się ku zaokrąglonym końcówkom. Elegancji dodaje długa szyja, która jest masywna i proporcjonalna do reszty ciała.
  Ciało kotów bengalskich jest długie, duże, oraz muskularne. Budowa kośćca zawsze powinna być masywna, o dobrej strukturze. Zad przeważnie jest nieco wyżej osadzony niż kłąb.

  Sierść kotów bengalskich to charakterystyczna cecha w tej rasie. Futro jest krótkiej długości. Co więcej, w dotyku sierść jest niezwykle miękka, gęsta i błyszcząca. Najczęściej występujący kolor jest beżowy, pomarańczowy, żółty, któremu w większości przypadków towarzyszą charakterystyczne cętki.

  Koty bengalskie zaliczane są do aktywnych, wesołych zwierząt. W dodatku są to osobniki bardzo inteligentne, które potrafią nauczyć się wielu sztuczek, jak również chodzenia na smyczy. Nawiązują one mocną więź ze swoim opiekunem, ciągle mu towarzysząc. Często porównuje się zachowanie kotów bengalskich do zachowania psów, ponieważ posiadają wiele psich cech, m.in. przybiegają na zwołanie, potrafią aportować, witają się z opiekunem, który wrócił do domu. Jednak z rezerwą podchodzą do ludzi, których nie znają. Ponadto akceptują towarzystwo innych kotów, jak również inne zwierzęta domowe.

  Pielęgnacja kota bengalskiego

  Dbanie o futro kotów bengalskich nie jest skomplikowane. Wystarczy, że regularnie, raz w tygodniu poświęcimy chwilę czasu na dokładne wyczesanie martwej sierści.

  Reklama

  Cena kota bengalskiego

  Cena za kota rasy bengalskiej, który nie jest przeznaczony do hodowli, rozpoczyna się od 3000 zł. Cena rasowych, hodowlanych kotów bengalskich z predyspozycjami wystawowymi rozpoczyna się od 4000 zł, gdzie może sięgać nawet 10 000 zł.

  (zdjęcie: Elena Borisova)

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus