Więcej
  abckota.plRasy kotówKot egejski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot egejski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Kot egejski pochodzi z Grecji, jest zaliczany do rasy, która ukształtowała się w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka. Największy rozwój rasy przypada na lata 90 XX wieku. Wtedy właśnie hodowcy zainteresowali się nią i podjęli pracę nad jej rozwojem. Warto dodać, że kot egejski jest uznany za jedyną rodzimą grecką rasę kotów domowych.

  Historia kota egejskiego

  Przedstawiciele tej rasy pochodzą z Cyklad, jest to archipelag znajdujący się na Morzu Egejskim, który usytuowany się u południowo-wschodnich wybrzeży Grecji. Rozwój rasy przypada na koniec lat XX. Na terenach Grecji oraz Turcji można spotkać te osobniki, jako dziko żyjące koty, które zamieszkują porty rybackie. Rasa ta w Grecji cieszy się bardzo dużym uznaniem. Mówi się, że koty egejskie są skarbem narodu Grecji.

  Reklama

  Warto wspomnieć, że hodowla opisywanej rasy nie tak dawno zyskała na popularności.

  Kot egejski — charakterystyka rasy

  Kot egejski zaliczany jest do rasy półdługowłosej. Jest on średniej wielkości osobnikiem o dobrze zbudowanej i muskularnej budowie ciała. Co ciekawe, kot egejski jest zazwyczaj dwukolorowy lub trzykolorowy, gdzie jeden z kolorów zawsze jest biały. W dodatku białe odcienie zajmują zazwyczaj od ¼ do 1/9 części całego ciała.

  Reklama

  Warto dodać, że kot egejski ma dobrze zbudowane kończyny o masywnym kośćcu. Na końcach posiadają zaokrąglone łapy. Ogon jest zazwyczaj długi, na końcu charakterystycznie „zakręcony”. Głowa jest nieco owalnych kształtów, z dobrze rozwiniętym i dosyć długim nosem. Na czubku głowy, u podstawy znajdują się szeroko rozstawione uszy, które mają zaokrąglone końcówki.

  Kot egejski ma charakterystyczne, duże oczy w kształcie migdałów, które mogą występować w odcieniach zieleni, żółci, oraz błękitu. Warto dodać, że dzięki naturalnej selekcji i braku ingerencji ze strony człowieka w rozwój rasy, koty egejskie są wolne od chorób genetycznych.

  Jaki charakter ma kot egejski?

  Dzięki naturalnym warunkom środowiska, gdzie rozwijała się opisywana rasa, koty egejskie wykształciły w sobie łowieckie zdolności. Dzięki tym umiejętnościom mogły one przetrwać.

  Dlatego koty egejskie są zwinnymi drapieżnikami o bardzo miłym i inteligentnym usposobieniu. Co więcej, są one bardzo aktywne, żywiołowe i ciekawe świata.

  Reklama

  Kot egejski — pielęgnacja

  Ze względu na półdługowłosą sierść, kot egejski potrzebuje regularnej pielęgnacji minimum raz w tygodniu. Sierść nie jest trudna w rozczesywaniu. Co więcej, koty te nie potrzebują wyspecjalizowanej diety. Powinny spożywać pokarm oparty na produktach mięsnych.

  Ile kosztuje kot egejski?

  Ze względu na brak hodowli kotów egejskich w Polsce ich cena może być wyższa niż za koty innych ras. Średni koszt waha się między 3000 zł a 5000 zł, w zależności od eksterieru, oraz predyspozycji rasowych. W cenę należy wliczyć koszty transportu, dlatego może ona sięgać nawet 6000 – 7000 zł, w zależności od miejsca i kraju, w jakim znajduje się hodowla opisywanej rasy.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus