Więcej
  abckota.plRasy kotówKot rosyjski niebieski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot rosyjski niebieski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Koty rosyjskie niebieski przyciągają zainteresowanie swoją pięknie ubarwioną sierścią w kolorze niebieskim, która w dodatku jest świetna w dotyku. Koty te idealnie nadają z się jako koty rodzinne, są bezproblemowe, przyjacielskie i lubią towarzystwo ludzi i innych osobników. Ponadto koty tej rasy zaliczane są do najstarszych ras kotów rodowodowych.

  Historia i pochodzenie

  Koty rosyjskie niebieskie wywodzą się z Rosji z Archangileska zlokalizowanym nad Morzem Białym, który był ważnym punktem na szklaku handlowy między Rosją a Europą Północną. Właśnie z tego miejsca sprowadzono pierwszego kota tej rasy do Anglii. Pod koniec XIX wieku koty te zyskały na popularności i często pojawiały się na wystawach kotów rasowych. W wieku XIX zmieniono nazwę tej rasy na „Foreign Blue” ze względu na pojawienie się Rosyjskich, jak i Brytyjskich niebieski kotów zgłaszanych do jednych klas na wystawach. Jednak w 1939 roku powrócono do pierwotnej nazwy kota rosyjskiego. Rozwój tej rasy odbył się w Wielkiej Brytanii w Anglii.

  Reklama

  Koty rosyjskie, jako jedne z nielicznych kotów rasowych, zaliczane są do kotów naturalnych. Dzięki temu, że osobniki tej rasy musiały zmierzyć się z trudnymi warunkami klimatycznymi, posiadają one podwójne niebieskie futro, o krótkiej długości.

  Koty rosyjskie niebieskie nazywane były również jako „koty z Archangielska” lub po prostu „koty niebieskie”.

  Reklama

  Charakterystyka kotów rosyjskich niebieskich

  Koty rosyjskie niebieskie charakteryzują się smukłą sylwetką pokrytą krótkim, podwójnym futrem w kolorze niebieskim. Ciało jest długie ze średniej grubości kośćcem. Koty te posiadają długie nogi z małymi, owalnymi łapami. Szyja powinna być długa i prosta.

  Głowa natomiast powinna być w kształcie krótkiego klina, a czaszka długa i płaska. Patrząc z profilu czoło oraz nos kształtują się w wypukły kąt. Uszy są duże, raczej szpiczaste i szerokie u podstawy. Koty posiadają szeroko rozstawione oczy, które są dużej wielkości w kształcie migdałów, w kolorze żywej zieleni.

  Sierść u kotów rosyjskich jest krótka i gęsta. Okrycie jest w dotyku miękkie i jedwabiste, ponadto posiadają one podwójną sierść. Kolor futra jest w charakterystycznym niebieskim kolorze, któremu towarzyszy srebrzysty połysk.

  Koty rosyjskie posiadają wspaniały charakter. Z jednej strony są one śpiochami, a z drugiej są bardzo sprytne, zwinne, oraz energiczne. Nawiązują one głęboką więź ze swoim opiekunem, są bardzo towarzyskie i obecne podczas prac domowych. Nie preferują one hałasu oraz unikają obcych ludzi. Większość czasu spędzają w domu, a na zewnątrz wychodzą niechętnie. Koty rosyjskie to spokojne stworzenia, ciekawe świata, dlatego też lubią podróżować. Dobrze się czują wtowarzystwie innych kotów.

  Reklama

  Pielęgnacja kotów rosyjskich niebieskich

  Pomimo tego, że koty rosyjskie posiadają podwójne futro, ich pielęgnacja nie jest skomplikowana. Wystarczy 2 razy w tygodniu poświęcić chwilę na wyczesanie ich niebieskiej sierści. Najlepiej użyć do tej czynności specjalistycznej szczotki, która w szybki sposób usunie martwą sierść z ich okrycia.

  Ile kosztuje kot rosyjski niebieski?

  Cena rodowodowych kotów rosyjskich rozpoczyna się od 2500 zł za kociaka z klasy pet, czyli jako członka rodziny, który nie będzie użytkowany w hodowli oraz wystawiany na wystawach. Natomiast cena za kota z preferencjami wystawowymi i hodowlanymi zaczyna się od 3500 złotych.

  Kończąc koty rosyjskie to osobniki o wspaniałym charakterze, spełnią one rolę jako członek rodziny. Są one towarzyskie, lubią kontakt z człowiekiem, ponadto bardzo przywiązują się do swojego właściciela. Nie lubią one dużego hałasu.

  Wyżywienie tych kotów nie jest skomplikowane, potrzebują one dobrze zbilansowanej suchej karmy lub starannie przygotowanego domowego posiłku opierającego się na produktach mięsnych uzupełnionych suplementami. Pielęgnacja również nie jest skomplikowana, wystarczy regularnie, przynajmniej 1-2 razy w tygodniu wyczesać futro.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus