Więcej
  abckota.plRasy kotówMaine Coon - opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Maine Coon – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Maine Coon to jedna z najpopularniejszych ras kotów domowych o przepięknym, dostojnym wyglądzie. Koty tej rasy charakteryzuje wielkość oraz elegancja, której towarzyszy przyjacielski charakter w stosunku do ludzi, psów oraz innych zwierząt domowych, ponadto lubią być w centrum zainteresowania. Z pewnością jest to idealny kot rodzinny. Zaliczane są one do jednych z największych ras kotów na świecie w związku z tym dorosłe samce maine coon ważą do 10 kg, natomiast kotki nieco mniej, od 4 do 7 kg.

  Charakterystyka rasy

  Rasa Maine Coon pochodzi z Północnej Ameryki, gdzie koty te służyły jako zwierzęta pracujące na farmach w stanie Maine. Wyróżniają się one dużym rozmiarem o muskularnej, a jednocześnie smukłej sylwetce. Patrząc z boku, ciało maine coona jest wydłużone, o masywnej budowie kośćca. Wraz z średniej wielkości łapami i długim ogonem ciało tworzy prostokątną formę. Posiadają wyrazistą głowę o kanciastych kształtach, ze specyficzną pokaźną kufą, okrągłymi, szeroko osadzonymi oczami, którym towarzyszy wspaniałe spojrzenie. Do głównych cech charakterystycznych tej rasy zalicza się duże, szeroko osadzone uszy u nasady, które zwężają się ku końcowi, tworząc szpiczaste końcówki. Maine coony posiadają pół-długowłosą, gęstą sierść o strukturze jedwabistej. Sierść jest krótka w okolicach głowy, łap oraz ramion, gdzie następnie wydłuża się na plecach oraz bokach ciała tworząc potężną kryzę. Tylne nogi oraz brzuch pokryte są włochatym, długim futrem. Sierść składa się z podszerstka oraz okrywy włosowej, która występuje w wielu odmianach kolorystycznych. Najbardziej popularnym kolorem w tej rasie jest brązowy pręgowany (brown tabby) oraz tigger striped, ale można również spotkać kolory takie jak: biały, rudy, czekoladowy, żółty, czarny, kremowy i wiele innych. Koty tej rasy żyją średnio 15 lat, a okres dojrzewania trwa nawet do 3 lat.

  Reklama

  Charakter maine coon

  ​Koty rasy maine coon zaliczają się do kotów towarzyskich, które silnie przywiązują się do człowieka. Z pewnością to zwierzęta, które przyciągają nie tylko wyglądem, ale również wspaniałym charakterem. Są inteligentne, szybko się uczą, a jednocześnie są zabawne. Lubią być w centrum uwagi, dlatego też z łatwością nawiązują kontakt z człowiekiem, jak również dobrze dogadują się z psami. Co więcej, są one przyjacielskie w stosunku do małych dzieci.

  Żywienie kota maine coona

  Ze względu na swój pokaźny rozmiar koty rasy maine coon wymagają dobrej jakości wyżywienia. Nie potrzebują one specjalistycznie dobranej diety do rasy, jednak powinna być ona dobrze zbilansowana, złożona z wysokiej jakości składników. Dobrze zbilansowana dieta przyczyni się do długiego życia, bez problemów zdrowotnych, jak również wpłynie na poprawną strukturę sierści oraz prawidłowy rozwój w trakcie wzrostu.

  Reklama

  Pielęgnacja Maine Coona

  Ze względu na specyficzną sierść, koty rasy maine coon potrzebują regularnej pielęgnacji. Powinny być systematycznie wyczesywane specjalną szczotką tak, aby nie tworzyły się kołtuny oraz sploty sierści, które mogą utrudniać funkcjonowanie pupila oraz wpływać na jego samopoczucie.

  Cena Maine Coona

  ​Cena kotów tej rasy jest zróżnicowana od maści, proporcji, potencjału wystawowego. Przeciętny koszt za osobnika kierowanego do osób poszukujących kota jako członka rodziny i towarzysza do domowych warunków waha się od 2000 zł do 4000 zł. Maine coon’y z predyspozycjami wystawowymi to koszt od 3500 zł.
  Reasumując, koty rasy maine Coon nie tylko dają radość ze swojego pięknego wyglądu, ale również spełniają się w roli członka rodziny, ciesząc człowieka przez kilkanaście lat życia, będąc towarzyszem w życiu codziennym.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus