Więcej
  abckota.plCiekawostkiDlaczego białe koty nie słyszą?

  Dlaczego białe koty nie słyszą?

  -

  Może spotkałeś się już z informacją, że białe koty nie słyszą? Głuchota bardzo często występuje u białych zwierząt, ale nie zawsze. Tylko określona część białych kotów jest głucha, natomiast istnieją i takie osobniki, które, mimo że są białe, są one w pełni sprawne i nie mają problemów ze słuchem. Dlaczego akurat białe koty są głuche? Co odpowiada za to i jak sprawdzić, czy kot słyszy?

  Głuchy kot

  U każdego zwierzęcia, słuch odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowania oraz przetrwaniu. Dlatego jest on zaliczany do najważniejszych zmysłów, które posiada zwierzak. Dzięki temu koty mogą wyłapać ofiarę, przygotowywać się do ataku, czy nasłuchiwać swoje potomstwo i innych osobników w stadzie.

  Reklama

  Zaburzenia słuchowe, które objawiają się głuchotą, są najczęściej spotykane u osobników z białą sierścią. Bez wątpienia białe koty zaliczane są do jednych z najpiękniejszych osobników. Posiadają biały gen W, który to właśnie jest powiązany z zaburzeniem słuchu, które przekazywane jest dziedzicznie. Najbardziej narażone na zaburzenia słuchu, są koty o śnieżnobiałej sierści z niebieskimi oczami.

  Dlaczego białe koty są głuche?

  W pierwszej kolejności warto przeanalizować działanie genu „W”, który odpowiedzialny jest za blokowanie produkcji melanocytów, które to odgrywają rolę w zabarwieniu sierści, jak również tęczówki oka. Ale co ma zabarwienie koloru sierści do funkcjonowania ucha wewnętrznego?? Mianowicie te same komórki, które wybarwiają całe ciało, futro i tęczówkę oka u kotów, są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie ucha, a tym samym słuchu.

  Reklama

  Melanocyty wyścielają narząd, o nazwie ślimak, który odpowiedzialny jest za przekształcanie fal dźwiękowych w impulsy elektryczne, które następnie przekazywane są do mózgu. Zablokowanie produkcji melanocytów przez gen bieli, wywołuje brak transportu melanocytów m.in. właśnie do ślimaka. Melanocyty odpowiadają za odpowiednią równowagę jonową w uchu wewnętrznym, co następnie przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania tego narządu. Reasumując, kiedy wspomniany gen W blokuje produkcję melanocytów, wówczas zostaje zachwiana równowaga jonowa, a tym samym przekaz impulsów do mózgu.

  Czy każdy biały kot jest głuchy?

  Nie — nie każdy biały kot jest głuchy. W dodatku nawet białe koty o niebieskich oczach nie koniecznie muszą być głuche. Istnieją osobniki, które mimo wyglądu, który wskazuje na głuchotę, są w pełni sprawne.

  Warto wspomnieć, że nie tylko gen W prowadzi do białej sierści u kota. Jest kilka możliwości genetycznych, które mogą spowodować wybielenie sierści u zwierzaka, ale przy tym nie powodować dysfunkcji słuchowych. Za biały kolor może również odpowiadać zupełni inny gen np. gen a odpowiedzialny za albinizm, lub gen łaciatości. W obu przypadkach koty zazwyczaj są w pełni sprawne i poprawnie słyszą.

  Głuchy kot — jakie są szanse wystąpienia zaburzenia słuchu?

  Na wstępie należy zaznaczyć, że każdy osobnik, który jest nosicielem genu W ma, w jakimś stopniu, zaburzony słuch. Białe koty z niebieskimi oczami są jeszcze bardziej narażone na głuchotę. Może się również zdarzyć, że występują osobniki, które mają jedno oko z tęczówką błękitną, a drugą normalnie zabarwioną. W typ przypadku prawdopodobnie kot będzie miał problem ze słuchem w uchu po tej samej stronie co niewybarwiona tęczówka oka.

  Reklama

  Co więcej, prawdopodobieństwo głuchoty jest jeszcze większe, gdy skrzyżujemy dwa białe osobniki. Wówczas szansa na pojawienie się kociąt z zaburzonym słuchem rośnie diametralnie.

  Poza tym, aby wystąpiły zaburzenia słuchowe u kocięcia, wystarczy jeden rodzic, który jest obarczony głuchotą dziedziczną wywołaną na skutek genu W, który to przekazuje swojemu potomstwu.

  Jak sprawdzić, czy kot jest głuchy?

  Kiedy występuje podejrzenie głuchoty u zwierzaka, jedną z metod na wykrycie zaburzenia słuchu jest użycie kluczy lub piszczącej zabawki. Trzymając przedmiot w ręku, należy potrząsnąć lub zapiszczeć, aby wydała dźwięk. Po czym obserwować reakcję zwierzaka. Ważne, aby nie rzucać przedmiotami, ponieważ może to dać błędną informację, ze względu na docierające wibracje, które kot może odczuć na opuszkach lub ciele.

  Inną metodą jest zwrócenie się do lekarza weterynarii w celu wykonania stosownych badań, w celu wykluczenia głuchoty u zwierzaka.

  Karolina Pisarska

   

   

   

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus