Więcej

  Koci sen

  -

  Wiadome jest, że koty zaliczane są do największych śpiochów na świecie. Jednak czy kot miewają sny? Koniecznie zobacz, ile trwa koci sen, oraz jak zadbać, aby sen Twojego kota był dobry!

  Czy koty mają sny?

  Aby odpowiedzieć sobie, czy koty mają sen, należy przyglądnąć się bliżej ich umysłowi. Z pewnością można stwierdzić, że każdy człowiek posiada dwa rodzaje umysłu — umysł zależny, oraz umysł niezależny. Inaczej zwany świadomością i podświadomością. Najważniejszą rolę w procesie kreowania się snów odgrywa podświadomość, która napędza funkcjonowanie całego ciała, kiedy organizm śpi. W związku z tym, jak odbywa się to u kotów?

  Reklama

  Jedno można stwierdzić, że zwierzęta te nie posiadają samoświadomości i działają tylko w sposób instynktowny. Jednak analizując zachowanie kotów, ich funkcje fizjologiczne można domniemywać, że posiadają one sny. Jednak nie możemy tego z pewnością stwierdzić.

  Ile śpi kot w ciągu doby?

  Każdy mruczek stosunkowo bardzo długo śpi w porównaniu do innych gatunków zwierząt. Średnio każdy dorosły kot przesypia ponad 16 godzin w ciągu doby. Warto mieć na uwadze, że im starszy kot, tym dłużej śpi. Dlatego młode osobniki mogą nieznacznie krócej spać, w porównaniu do starszych przedstawicieli.

  Reklama

  Jak wygląda koci sen?

  Każdy kot podczas snu wprowadza się w 3 jego fazy. Pierwszy to sen płytki, który pozwala  na odprężenie się, oraz odstresowanie całe ciało. Nie jest on jednak snem, który wprowadza kota w odcięcie pełnej świadomości.

  Kolejną fazą jest sen głęboki, który charakteryzuje się brakiem reakcji kociego ciała na bodźce zewnętrzne. W tej fazie snu koty mogą zmieniać swoją pozycję ciała i obracać.

  Ostatnia faza to faza REM, która charakteryzuje dużą aktywności mózgu, a tym samym właśnie w tej fazie mogą pojawiać się sny. Przynajmniej tak się dzieje u ludzi. Jest to etap, który wpływa na najlepszy proces regeneracji ciała.

  Sen kota — jak zadbać o dobry koci sen?

  Każdy opiekun kota powinien postarać się dostarczyć najlepsze warunki dla kota, tak aby mógł spokojnie odpocząć. Dlatego warto zadbać o kilka aspektów, które wpłyną na jego regenerację podczas snu.

  Reklama

  1. Wygodne miejsce

  Aby kot mógł odpoczywać, musi mieć zapewnione wygodne miejsce. Dlatego doskonałym rozwiązaniem będzie zakup dopasowanego i miękkiego legowiska. Innym rozwiązaniem jest przygotowanie legowiska z koca wyłożonego na parapecie okna.

  2. Zapewnienie ciepła

  Każdy kot szuka ciepłego miejsca. Jest to wywołane obniżaniem się temperatury jego ciała w trakcie snu. Dlatego przygotuj jego miejsce odpoczynku przy grzejniku lub na parapecie okna. Co więcej, koty uwielbiają światło słoneczne, tak więc postaw jego legowisko, tam, gdzie padają promienie słoneczne.

  3. Cisza

  Kolejną ważnym czynnikiem, wpływającym na jakość snu u kota jest zapewnienie ciszy. Dlatego przygotuj jego posłanie z dala od miejsc, które są często odwiedzane przez domowników.

  Jak kot wybiera miejsce do spania?

  Koty szukając miejsca do spania, wybierają takie, które będzie ciasne, wygodne i ciepłe. Dlatego kot interesuje się przestrzenią, która się nasłoneczniona, ale przy tym o niewielkim metrażu np. parapet, lub jakieś pudełko. Ponadto koty uwielbiają ciszę, dlatego poszukują różnych kryjówek w domu, które zapewniają im asymilację od reszty domowników.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus