Więcej
  abckota.plCiekawostkiLitera M na czole kota

  Litera M na czole kota

  -

  Jeśli jesteś opiekunem kota, to z pewnością słyszałeś o tajemniczej literze M na czole pupila. Duże grono osób upatruje się w tym oznaczeniu wielu tajemniczych historii. Dlatego nasuwa się pytanie, gdzie kryje się prawda? Jeśli zastanawiasz się, dlaczego tak wiele kotów ma tę wspomnianą literkę na swoim czole, to koniecznie przeczytaj artykuł do końca!

  Legenda o kociej M-ce

  O powstaniu wspomnianej literki „M” na czole kota, krążą różne legendy. Poniżej znajdziesz te najbardziej popularne.

  Reklama

  Egipski skarabeusz

  Mówi się, że koty zostały udomowione w Starożytnym Egipcie. W tamtejszym czasie koty były uważane za zwierzęta magiczne. Ich powstanie przypisywano bogini Bastet, która była patronką muzyki, tańca, domowego ogniska, czy płodności. Co więcej, wszystkim mieszkańcom Starożytnego Egiptu charakterystyczna literka na czole bardziej przypominała skarabeusza niż literę M.

  Błogosławieństwo Mahometa

  Inna historia nawiązuje do islamu. W krajak muzułmańskich twierdzi się, że ulubionymi zwierzętami Mahometa były właśnie koty. Posiadał on jedną kotkę o imieniu Muezzi. Mówi się, że była ona dla Mahometa tak ważnym stworzeniem, że kiedy leżała na jego szacie modlitewnej, on uciął jej część, aby jej nie budzić. W dalszej części legendy, pewnego razu kotka ostrzegła proroka przed niebezpieczeństwem — atakiem węża. W związku z tym Mahomet w podziękowaniu, położył swoją dłoń na czole kotki. Dalsza część historii głosi, że na wskutek tego czynu na sierści kotki pojawił się znak w postaci odcisku palców Mahometa.

  Reklama

  Litera „M” w chrześcijaństwie

  Kolejna legenda nawiązuje do wiary chrześcijańskiej. Pewnego razu Maryja miała problem z uspokojeniem płaczącego Jezuska. Gdzie następnie jeden kot swoim doniosłym mruczeniem uspokoił niemowlę i sprawił, że zasnęło. Po tym czynie Maryja w podziękowaniu obdarzyła kota literką „M” na jego czole. Dlatego wspomniana literka ma nawiązywać do imienia „Maryja”.

  „M” nawiązaniem do piekła

  Kolejna legenda nawiązuje do czarodziejskich mocy w okresie prześladowania czarownic. Mianowicie znak w postaci literki „M” przypisywano do mocy szatańskich i do piekła. Dlatego wszystkie koty w okresie palenia na stosie czarownic, były uważane jako wysłannicy szatana. Dlatego były ich towarzyszami.

  Znak literki na czole kota, a genetyka

  Tak naprawdę, powstanie literki „M” na czole kota należy przypisywać do kociej genetyki. Ten charakterystyczny znak towarzyszy wszystkim kotom z umaszczeniem tabby, czyli inaczej mówiąc umaszczeniem pręgowanym. Mimo że wspomniana maść może występować w różnych odmianach, m.in. tygrysim, cętkowanym, czy klasyczny, to ich elementem wspólnym jest właśnie opisywana literka „M”, która uwarunkowana jest genetycznie.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus