Więcej
  abckota.plJedzenieKiedy kot zaczyna sam jeść?

  Kiedy kot zaczyna sam jeść?

  -

  Przez pierwsze dni życia, każdy kociak pobiera jedzenie w postaci mleka matki. Jest to cenne pożywienie, które na samym początku składa się z tzw. siary. Co więcej, dopiero po określonym czasie młode kocięta rozpoczynają przygodę z pobieraniem pokarmu z własnej miseczki. Jeśli szukasz informacji, kiedy kot zaczyna sam jeść, to koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł!

  Jak długo kotka karmi kocięta?

  Jak wcześniej wspomniano, każdy mały kociak w pierwszych dniach życia jest karmiony przez swoją kocią mamę. Ten etap trwa zazwyczaj około 6 tygodni. Warto dodać, że dzikożyjące kocięta są karmione przez swoją mamę znacznie dłużej! Właśnie we wspomnianym 6 tygodniu kotka przynosi swoim kociętom upolowaną zdobycz. Właśnie od tego momentu rozpoczyna się nowa przygoda maluchów ze spożywaniem mięsa i pokarmu stałego.

  Reklama

   

  Kiedy domowy kot zaczyna sam jeść?

  Sytuacja ma się nieco inaczej u kociąt wychowywanych w domu. Wówczas w tym przypadku, kocięta już pierwszy pokarm mogą podjadać w wieku 3 tygodni. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego rozwoju kociaków. Jeśli mają one poprawnie rozwinięte zęby i sprawnie się poruszają, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpoczęły samodzielne spożywanie pokarmu. Warto pamiętać, że w pierwszych kilkunastu dniach kocięta powinny jednocześnie jeść samodzielnie serwowany pokarm, jak również nadal pić mleko matki.

  Reklama

  Kiedy domowy kot zaczyna sam jeść — jaki pokarm podać?

  Kiedy małe kocięta pierwszy raz mają styczność z pokarmem stałym, wówczas musisz zadbać, aby był on w postaci półpłynnej papki. Tak więc, jeśli decydujesz się, aby kocięta spożywały suchą karmę, to wcześniej warto zalać ją ciepłą wodę, tak aby uzyskać wspomnianą konsystencję. Podobnie sytuacja ma się z karmą mokrą jak również surowym mięsem. Jeśli decydujesz się, aby kocięta spożywały tego typu pożywienie, wtedy zadbaj, aby było ono w postaci półpłynnej.

  Konsystencja w postaci papki ma na celu ułatwienie kociętom spożywania pokarmu. W młodym wieku maluchy nie potrafią gryźć. Twardy pokarm wprowadza się powoli, zmieniając skład pożywienia na bardziej stały, tak aby kociaki nauczyły się porządnie przeżuwać.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus