Więcej
  abckota.plJedzenieJak wyliczyć dzienną dawkę diety BARF dla kota?

  Jak wyliczyć dzienną dawkę diety BARF dla kota?

  -

  Jak wspominaliśmy w ostatnim artykule pt. „Dieta BARF- wprowadzenie”, koty zaliczane są do zwierząt mięsożernych, które wywodzą się od dziko żyjących kotów. Należy zaznaczyć, że do wytwarzania energii służą im w głównej mierze białko oraz tłuszcze. Koty żyjące w naturalnym środowisku pozyskują te wartości z gryzoni np. myszy, szczurów, małych ptaków, jaj. Co więcej, organizm kotów nie jest przystosowany do trawienia węglowodanów. Dlatego też, przyglądając się składom karm komercyjnych, w których można znaleźć np. pszenice, kukurydze, owies, czy ryż, to dieta BARF nabiera coraz większego znaczenia.

  Jak wyliczyć dzienną dawkę BARF?

  Jak wcześniej wspomniano, koty są mięsożercami, ale nie oznacza to, że ich dieta składa się jedynie z mięsa. Dzienna dawka pokarmu składającego się z mięsa, kości, podrobów, suplementów, oraz warzyw i owoców przypadającego na jednego kota stanowi 3-5% jego masy ciała. Do wyliczenia tego parametru musimy znać wagę kota.

  Reklama

  Przykład:

  Dla kota o wadze 4 kg jego dzienna dawka dobowa będzie wynosić od 120- 200 g posiłku. Jak to wyliczyć:

  Reklama
  • dla kota o małej aktywności przyjmujemy wartość 3% jego masy ciała:
   4000g x 3%= 120 g

   Oczywiście dobór wartości procentowej podczas wyliczania dziennej dawki zależny jest od aktywności fizycznej oraz zapotrzebowania na energię danego kota.

  Skład dziennego posiłku BARF

  W skład wyliczonej dawki pokarmowej przypadającej na jednego kota powinno znaleźć się mięso, mięsne kości, podroby, suplementy, warzywa i owoce. Co więcej, w diecie kotów należy pamiętać o takich składnikach jak:

  • tauryna,
  • witaminy z grupy B, które można znaleźć w drożdżach browarniczych,
  • jeśli nie podajemy mięsnych kości, wówczas źródło wapnia należy zastąpić mączką kostną, mączką ze skorupek jaj lub cytrynianem wapnia,
  • suplementy zawierające witaminę E,
  • dostarczenie kwasów Omega 3 oraz Omega 6 przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich proporcji (kwasy Omega 3 i 6 występują w oleju z dzikiego łososia),
  • algi, które są źródłem jodu,
  • w przypadku podawania mało krwistego mięsa należy podawać również hemoglobinę, którą można znaleźć m.in. we krwi zwierząt.

  Bliższe proporcje podziału składników będą opisane w następnych artykułach.

  Ponadto należy pamiętać, że surowy mięsny posiłek powinien składać się minimum z 3-4 rodzajów mięsa (np. kurczak, gęś, wołowina, konina).

  Reklama

  Czytaj więcej artykułów o diecie BARF dla kotów:

  [posts template=”templates/teaser-loop.php” posts_per_page=”20″ post_type=”post” taxonomy=”post_tag” tax_term=”574″ tax_operator=”IN” offset=”0″ order=”asc” orderby=”date” post_status=”publish” ignore_sticky_posts=”no”]
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus