Więcej
  abckota.plJedzenieDlaczego kot je bardzo mało?

  Dlaczego kot je bardzo mało?

  -

  W sytuacji, gdy kot je bardzo mało lub całkowicie odmawia pokarmu, warto zastanowić się, czym jest to spowodowane. Taki stan nie musi od razu oznaczać choroby, ale warto przyjrzeć się dokładniej zwierzęciu. Sprawdź, dlaczego koty tracą apetyt. Zobacz, co zrobić, żeby kot zaczął jeść!

  Najczęstsze przyczyny braku apetytu u kota

  Istnieje wiele przyczyn, dla których kot może odmawiać jedzenia. Wyróżnia się zarówno przyczyny psychiczne, jak i fizyczne. Problem może jednak leżeć również w dostarczaniu nieodpowiedniego pokarmu. Do najczęstszych przyczyn utraty apetytu u kotów można zaliczyć:

  Reklama
  • stres,
  • zaburzenia pracy układu trawiennego,
  • choroby układu moczowego,
  • stany zapalne,
  • choroby, jak np. koci katar,
  • stosowanie suchej karmy,
  • serwowanie zepsutego pożywienia.

  W sytuacji, gdy głodówka kota trwa dłużej niż 24 godziny, powinna budzić spore obawy i wymaga podjęcia interwencji. Sytuacji, w której kot przez dłuższy czas nie przyjmuje pokarmów, może bowiem zagrażać jego zdrowiu, a nawet życiu.

  Dlaczego kot jest osowiały i nie ma apetytu?

  Jeżeli kot nie ma apetytu i śpi przez większość dnia, to takie zachowanie może świadczyć o chorobie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Specjalista przeprowadzi szereg badań, które pozwolą na zdefiniowanie dolegliwości i ocenę, co jest przyczyną braku apetytu u kota. Weterynarz może również przepisać lek na pobudzenie apetytu u kota.

  Reklama

  Co robić, gdy kot nie chce jeść?

  Kot potrzebuje do prawidłowego funkcjonowanie wysokiej jakości pożywienia. Specyficzny metabolizm u kotów sprawia, że już po około 4-7 dniach od utraty apetytu może dojść do poważnych zmian w organizmie zwierzęcia. W związku z tym, jeżeli kot nie chce jeść, a jedynie pije wodę lub śpi, to warto udać się do weterynarza.

  Jeszcze przed wizytą u specjalisty warto spróbować zmienić pokarm. Koty uwielbiają mokrą karmę, a zatem warto postawić na taką od renomowanej marki. Intensywny zapach karmy i zawartych w niej wiele składników odżywczych może sprawić, że kot chętniej sięgnie po pokarm. W przypadku poważniejszych problemów sama zmiana diety może nie przynieść jednak zamierzonych rezultatów i nie sprawi, że kot zacznie chętniej jeść.

  W niektórych przypadkach problemy związane ze spożywaniem pokarmu mogą wynikać z tego, że miejsce do jedzenia jest nieodpowiednio przygotowane. Miska z pokarmem nie powinna znajdować się blisko kuwety, gdyż nieprzyjemny zapach może odstraszać. Również samo miejsce powinno być czyste i sterylne.

  Jak długo może nie jeść kot?

  Koty posiadają specyficzny metabolizm, który sprawia, że nie są w stanie przez bardzo długi czas nie jeść. Jeżeli kot nie je dłużej niż 1 dzień to warto wprowadzić obserwację. Jeżeli natomiast głodówka kota przedłuża się do 4-7 dni to może doprowadzić do poważnych dolegliwości. Do jednych z nich można zaliczyć odwodnienie, utratę elektrolitów i innych potrzebnych związków, czy mocne osłabienie organizmu. W związku z tym ważna jest obserwacja pupila i w razie konieczności podjęcie odpowiedniej reakcji. W sytuacji, w której kot nie chce jeść, może oznaczać bardzo poważny problem i wymagać interwencji weterynarza.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus