Więcej
  abckota.plRasy kotówKoty bez ogona

  Koty bez ogona

  -

  Brak ogona u kotów może wydawać się nieco dziwnym zjawiskiem. Większość wielbicieli tych futrzaków, ich obraz kojarzy z dostojnym drapieżnikiem, który posiada długi ogon. Warto dodać, że brak ogona u kotów jest wadą genetyczną i istnieje kilka ras, których cechą charakterystyczną jest właśnie brak ogona. Koniecznie poznaj te rasy!

  Brak ogona u kota

  Na wstępie trzeba podkreślić, że brak ogona u kotów jest wynikiem mutacji genetycznej. Nie jest to zjawisko tzw. kopiowania, czyli celowego chirurgicznego obcinania ogona, które obecnie jest zabronione i karane w Polsce i większości krajów Europy.

  Reklama

  Warto wspomnieć, że ogon u kotów odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu zwierzaka. W skrócie ta część ciała u zwierząt drapieżnych służy do utrzymania równowagi podczas biegu oraz polowania. Dlatego wszystkie koty bez ogona mają, po części, utrudnione życie i muszą wykorzystywać inne sposoby do skutecznego poruszania się podczas biegu. Oprócz tego wspomniana mutacja może powodować zwyrodnienia kręgosłupa, problemy z rozwojem rdzenia kręgowego, czy zrosty kręgów.

  Rasy kotów, które nie mają ogona

  Występuje kilka ras kotów, które nie posiadają ogona i jednocześnie są uznane przez organizację felinologiczne. Poniżej znajdziesz wyodrębnionych kilka, najbardziej popularnych ras, które są rodowodowymi zwierzętami bez ogona.

  Reklama

  Kot Japoński bobtail

  Pierwszą rasą kota, która wyróżnia się brakiem ogona jest Japoński bobtail. Ten przedstawiciel jest uznawany za jedną z najpopularniejszych ras kotów, które nie posiadają tej części ciała. Osobniki te pochodzą z kontynentu azjatyckiego. Posiadają bardzo świetny charakter, dlatego preferowane są dla rodzin z dziećmi. W dodatku są towarzyskie i zabawne.

  Kot Manx

  Kolejną ciekawą rasą kotów bez ogona jest kot Manx. Legenda głosi, że kot tej rasy urodził się na Arce Noego. Dalsza część historyjki głosi, że kot ten nie śpieszył się i przybył na statek tuż przed zamknięciem burty przez Noego. W związku z tym podczas jej zamykania obcięto kotu ogon.

  Wracając do realiów, przedstawiciele tej rasy wywodzą się z wyspy Man, która usytuowana jest pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią.

  Osobniki te oprócz cechy charakterystycznej, którą jest brak ogona, wyróżniają się niebywałą inteligencją. W dodatku są towarzyskie i bardzo mocno przywiązują się do właściciela. Koty te są średniej wielkości. Posiadają dosyć dużą okrągłą głowę, na której są duże i owalne oczy. Manx jest kotem krótkowłosym

  Reklama

  Cymric

  Koty rasy Cymric to bliscy krewni kotów Manx, a wyróżniają się od nich tylko i wyłącznie długością sierści — są półdługowłose. Co więcej, ich usposobienie jest zbliżone do wcześniej opisywanego poprzednika. Są czułe, spokojne i towarzyskie dla ludzi, przedstawicieli tego samego gatunku, jak również innych zwierząt.

  Amerykański bobtail

  To rasa kotów, których hodowla była celowo nakierowana na powstanie kota bez ogona. Przedstawiciele tej rasy, charakteryzują się krótkim, ale całkiem grubym ogonem, którego długość stanowi około ⅓ długości typowego ogona. Rasa powstała w latach 60 XX wieku w Ameryce. Oprócz tego, kot amerykański bobtail jest niezwykle przyjacielskim stworzeniem, które lubi się ciągle bawić — jest aktywny. W dodatku są one bardzo inteligentne, dobrze polują i potrafią poradzić sobie w trudnych i dzikich warunkach.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus