Więcej
  abckota.plRasy kotówKot syjamski - opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot syjamski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Koty syjamskie są zaliczane do jednej z najstarszych ras na świecie. Te smukłe, eleganckie koty, z charakterystycznymi uszami przyciągają do siebie ludzi dzięki nietypowemu umaszczeniu, jak również cudownemu charakterowi. Posiadają one niezwykłą osobowość, która sprawia, że są nietypowymi osobnikami.

  Charakterystyka kotów syjamskich

  Koty syjamskie wywodzą się najprawdopodobniej z Dalekiego Wschodu, z terenów Tajlandii. Tezę tą potwierdza nazwa rasy, Syjam, czyli Tajlandia. Rasa tych kotów dopiero w XIX wieku trafiła do Europy, gdzie zostały przywiezione przez Brytyjczyków do Anglii i w pierwszej kolejności trafiły do ogrodów zoologicznych jako zwierzęta egzotyczne. Rasa kotów syjamskich charakteryzuje się średniego rozmiaru, smukłą, elegancką i prawidłowo umięśnioną sylwetką, która podczas ruchu jest giętka. Głowa jest specyficzna dla tej rasy. Patrząc z przodu, powinna być średniej wielkości o klinowatym, trójkątnym kształcie, który od pyszczka stopniowo rozszerza się prostymi liniami, biegnąc wzdłuż uszu do ich końcówek. Patrząc z profilu, głowa u kotów syjamskich jest nieznacznie wypukła, gdzie towarzyszy jej nos biegnący w prostej linii od czoła. Duże uszy, szerokie u podstawy, zwężające się ku końcowi wraz z pięknymi oczami w kolorze głębokiego błękitu nadają charakterystycznego wyglądu głowie tej rasy.

  Reklama

  Koty syjamskie mają krótką lśniącą sierść, która dobrze przylega do ciała, a jednocześnie prawie nie posiada podszerstka. Koty te przeważnie mają charakterystyczną maskę na głowie, która powinna obejmować oczy oraz nos. Rasa tych kotów występuje w różnych odmianach kolorystycznych, od jasnych, poprzez błękitne czy ciemne. Koty te posiadają miejsca pręgowane, które powinny być ulokowane tylko w wyznaczonych miejscach m.in. na głowie, uszach, ogonie, czy nogach.

  Koty syjamskie przyciągają nie tylko swoim nietypowym wyglądem, posiadają one cudowną osobowość wraz z poczuciem humoru. Są to koty przywiązujące się do swojego właściciela i odwzajemniające uczucie. Zaliczane do jednych z najinteligentniejszych ras kotów domowych, są mądre i szybko się uczą. Należy podkreślić, że potrzebują one uwagi i troski ze strony właściciela. W związku z tym odwdzięczą się one wspaniałym przywiązaniem i nawiązują więź ze swoim opiekunem. Są łagodne, o miłym usposobieniu. Lubią się bawić, dlatego też powinny mieć zapewnione np. kocie zabawki w celu spożytkowania ich dziennej energii. Koty syjamskie szukają stałego kontaktu z człowiekiem, szybko się uczą, lubią psoty, jak również są w stanie nauczyć się chodzenia na smyczy.

  Reklama

  Żywienie kota syjamskiego

  Jak każdy z kotów domowych, koty syjamskie potrzebują wysokiej jakości pożywienia, które uzupełni ich zapotrzebowanie na energię, witaminy oraz związki mineralne w celu prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też powinny spożywać wysokiej jakości suchą karmę lub dobrze zbilansowany posiłek mięsny. Ponadto koty te powinny mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody.

  Pielęgnacja kota syjamskiego

  Pielęgnacja kotów syjamskich nie jest skomplikowana. Zważywszy na fakt, że koty te posiadają krótką, przylegającą do ciała, lśniącą sierść, nie potrzebują one skomplikowanej pielęgnacji okrywy ciała. Wystarczy regularnie wyczesywać ich sierść w celu usunięcia martwych włosów.

  Cena kota syjamskiego

  Cena rodowodowego kota syjamskiego jest zależna od eksterieru wystawowego, maści, czy proporcji ciała. Cena za kota typu pet (niehodowany, nienadający się na wystawy) to koszt około 2 000 zł, natomiast koty tej rasy z potencjałem wystawowym/ hodowlanym to koszt powyżej 3 000 zł.

  Kończąc, koty syjamskie to na pewno wyjątkowa rasa pod względem ciekawego wyglądu, jak również wspaniałego charakteru. Są to zwierzęta, które z pewnością dadzą radość oraz miłość swojemu opiekunowi. Jednak muszą być one dobrze żywione, mieć kontakt z człowiekiem, oraz mieć zapewnione różne atrakcje w ciągu dnia np. kocie zabawki w celu spożytkowania energii.

  Reklama

  Kot syjamski cena

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus