Więcej
  abckota.plRasy kotówKot syberyjski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot syberyjski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Koty tej rasy wywodzą się z mroźnej Syberii. Zaliczane są do naturalnej rasy kotów, innymi słowy ich ewolucja przebiegała w znacznym stopniu bez ingerencji człowieka. Ponadto mówi się, że są to koty dla alergików, ze względu na małą zawartość białka Fel d 1 w ich ślinie, o którym możecie poczytać w artykule Kot dla alergika.

  Historia rasy kota syberyjskiego

  Koty syberyjskie wywodzą się z dalekiej, mroźnej Syberii. Jak już wcześniej wspomniano, koty te zaliczane są do kotów, których ewolucja przebiegała naturalnie, bez ingerencji człowieka. Spowodowane było to trudnymi warunkami klimatycznymi obszaru, na którym żyły przedstawiciele tej rasy. Co następnie poskutkowało stworzenie pięknego kota odpornego na wszelakie choroby. Rasa, swoje początku w Europie, ma stosunkowo niedawno. Dopiero po roku 1989 roku została sprowadzona przez miłośników kotów do dawnego NRD. Koty syberyjskie zostały uznane jako koty rasowe dopiero w 1989 roku, wtedy to organizacja felinologiczna FIFe wpisała je jako w pełni rasowe.

  Reklama

  Charakterystyka rasy kota syberyjskiego

  Koty syberyjskie to zwierzęta średniej wielkości, o półdługiej sierści. Kocury są dużo większe od kotek. Głowa kotów tej rasy powinna być nieco dłuższa niżeli szeroka, o masywnej strukturze i delikatnie zaokrąglonych kształtach. Czoło jest szerokie, a policzki mocno rozbudowane. W dodatku nos powinien średniej długości. Uszy są szerokie u podstawy, lekko zwężające się przy końcówkach tworząc zaokrąglony kształt, ponadto w środku powinny być porośnięte sierścią. Koty syberyjski posiadają duże, nieco owalne oczy, które są nieznacznie skośne i szeroko rozstawione.

  Ciało kotów tej rasy jest muskularne z dobrym kośćcem. Powinno być proporcjonalne, a wraz z masywnymi, średniej długości nogami tworzy prostokątny kształt. Kot syberyjski wyróżnia się potężną szyją i szeroką klatką piersiową. Sylwet jest wydłużona i porośnięta gęstą, grubą, średniej długości sierścią, której końcówki nie powinny opadać w dół, jak również nie powinny przylegać do ciała. Kot syberyjski występuje w wielu odmianach kolorystycznych, jednak najczęściej można spotkać przedstawicieli tej rasy w kolorze białym, czekoladowym, liliowym, jak również cynamonowym oraz płowym.

  Reklama

  Koty tej rasy są spokoje, a jednocześnie posiadają silny charakter, który cechuje pewność siebie. Przy jednoczesnych cechach łowcy, kotom syberyjskim towarzyszy spokój. Świetnie dogadują się z innymi zwierzakami, oraz dobrze sprawdzają się do dzieci. Lubią się bawić i psocić. Ponadto są oddane swojemu opiekunowi i mocno przywiązują się do niego. Co więcej, są bardzo inteligentne i szybko przystosowują się do zmian w otoczeniu.

  Pielęgnacja kota syberyjskiego

  Koty te nie potrzebują wyspecjalizowanego do tej rasy pożywienia. Jak każdy inny kot, muszą mieć zapewnioną wysokiej jakości, dobrze zbilansowaną karmę suchą, mokrą lub jedzenie oparte o surową dietę uzupełnione suplementami.
  Ze względu na gęstą, półdługą sierść koty syberyjskie powinny być wyczesywane regularnie minimum raz w tygodniu. Przyczyni się to do szybszego usunięcia martwego włosa oraz uniknięcia zakłaczenia się pupila.

  Cena kota syberyjskiego

  Cena kotów z przeznaczeniem jako członek rodziny, który jest niehodowany lub uznany jako pet, waha się od 2500 do 3000 złotych. Kota rodowodowego z eksterierem hodowlanym i wystawowym można kupić za około 4500 złotych.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus