Więcej
  abckota.plRasy kotówKoty bez sierści

  Koty bez sierści

  -

  Koty bez sierści – jednych odstraszają, drugich zachwycają swoim wyglądem oraz charakterystycznym dotykiem. Jakie rasy kotów nie posiadają włosów lub posiadają je tylko w określonych miejscach? Czy takie koty są bardziej podatne na choroby? Czy trzeba je ubierać podczas zimy? Jak karmić kota bez sierści? W dzisiejszym artykule spróbuję odpowiedzieć na powyższe pytania i przybliżyć nieco więcej informacji o nagich kotach.

  Jakie rasy zaliczają się do kotów bezwłosych?

  Reklama

  Sfinks kanadyjski

  W pierwszej kolejności możemy wyróżnić sfinksa kanadyjskiego, którego miałam okazję już opisywać. Więcej informacji odnośnie rasy sfinks kanadyjski znajdziecie w artykule o nazwie: Kot sfinks. Warto wspomnieć, że koty tej rasy nie pochodzą z Egiptu. Ich korzenie sięgają Kanady. Przyczyną powstania kota bezwłosego była mutacja genu.

  Sfinksy są kotami o średniej wielkości, które nie posiadają sierści, lub posiadają ją w bardzo małej ilości. Podczas dotyku można odczuć naprawdę wspaniałe uczucie. Jednych ludzi to odstrasza, a drugich zachwyca. W dodatku są bardzo przyjacielskimi „stworkami”, które uwielbiają towarzystwo człowieka. Są bardzo aktywne i lubią kontakt z innymi osobnikami. Ciągle szukają okazji do zabaw i psot.

  Reklama

  Sfinks doński

  Warto podkreślić, że koty rasy sfinks doński nie są spokrewnione ze sfinksami kanadyjskimi. Ich pochodzenie wywodzi się z dalekiej Rosji, gdzie w przypadku mutacji genów narodziły się łyse kocięta. Koty tej rasy nie posiadają włosów. Jednak zdarzają się również osobniki, które mogą posiadać bardzo krótką sierść tylko w określonych miejscach.

  Co ciekawe, małe kocięta tej odmiany sfinksa rodzą się z charakterystycznymi kręconymi włosami, które tracą wraz ze wzrostem- w ciągu kilku tygodni.

  Koty tej rasy są wesołymi osobnikami, które uwielbiają spędzać czas razem ze swoim opiekunem, leżą na jego kolanach. Posiadają mocny temperament.

  Sfinks petersburski

  Kolejną rasą, w której rodzą się osobniki nagie to sfinks petersburski. Koty tej rasy powstały poprzez mieszankę sfinksa dońskiego z kotem orientalnym. Swoim wyglądem mocno przypominają wspomnianego kota orientalnego. W dodatku nagość u tych kotów jest pożądana, ale nie konieczna. Wiele osobników tej rasy posiada sierść o bardzo krótkiej długości na całym ciele. Jednak najbardziej wartościowe koty to te, które są bez sierści. Koty tej rasy mają bardzo przyjacielski charakter, świetnie dogadują się z innymi osobnikami. Potrzebuje bardzo dużo uwagi człowieka.

  Reklama

  Levkoy

  To kolejna rasa kotów, która zalicza się do kotów nagich. Mają bardzo charakterystyczny wyraz twarzy. Ich uszy są wywinięte, co nadaje im naprawdę ciekawego wyglądu. Koty tej rasy powstały na skutek mieszanki kilku ras począwszy od kota dońskiego, kończąc na kocie szkockim zwisłouchym. Levkoy jest nagi lub posiada bardzo krótką sierść na swoim ciałku. Koty tej rasy w większości przypadków są zwisłouche, natomiast zdarzają się również takie osobniki, których uszy są proste, jak u większości ras.

  Levkoy to bardzo przyjacielski zwierzak, który dobrze odnajduje się wśród innych kocich osobników.

  Życie z nagim kotem

  Ze względu na brak posiadania sierści lub posiadanie jej o bardzo krótkiej długości, koty nagie mogą zapadać częściej na choroby. Zazwyczaj narażone są na przeziębienie. Dlatego też posiadając jedną z wyżej wymienionych ras, należy zadbać, aby kociak nie miał styczności z gwałtownymi różnicami temperatur, nie przebywał w zimnym pomieszczeniu, unikał przeciągów. W trakcie wyjścia na zewnątrz należy zaopatrzyć się w dodatkowe ubranko, które będzie chronić naszego towarzysza przed mrozem. Oczywiście podatność na wszelakie przeziębienia, mogą być spowodowane źle dobraną dietą oraz brakiem suplementacji. Dlatego też, zwłaszcza w porze zimowej, zadbajmy o dodatkową suplementację naszego kota bez futra.

  Kolejną kwestią jest zadbanie o czystość ich delikatnej skóry oraz uszów. Mianowicie należy kontrolować czy skóra i uszy są w dobrej kondycji. Jeśli zauważymy, że nasz kociak jest po prostu brudny, należy go wykąpać, więcej o kąpieli kotów możecie poczytać w artykule Czy można kąpać kota. Ponadto dobrym sposobem jest użycie nawilżonych chusteczek dla dzieci. Używając tego sposobu, pozbędziemy się stresu oraz ryzyka przeziębienia kota.

  Jeśli zauważymy charakterystyczny nalot w uszach kota, to powinniśmy je wyczyścić. Do wyczyszczenia zabrudzonego miejsca można użyć nawilżonego wodą wacika kosmetycznego lub patyczka do uszu Na rynku można również znaleźć różnego rodzaju produkty przeznaczone do czyszczenia uszów.

  Czyszcząc uszy, zawsze pamiętaj, że pielęgnujemy tylko bezpieczną część ucha. Nie należy czyścić zbyt głęboko, ze względu na ryzyko uszkodzenia narządów słuchowych kota.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus