Więcej
  abckota.plHigienaKosmetyki dla kota

  Kosmetyki dla kota

  -

  Masz kota i nie wiesz jakie kosmetyki, szampony i odżywki wybrać? Dzisiaj dowiesz się jakich preparatów używać i czy kosmetyki dla kota są konieczne. Każdy wie, że koty zaliczane są do jednych z największych czyściochów na świecie. Potrafią one całe godziny wykorzystać na wylizywaniu swojej sierści. Jednak są sytuacje, gdzie konieczna jest kąpiel, zwłaszcza kiedy kot wróci do domu, gdzie za oknem jest brzydko i mokro, a w dodatku wszędzie błoto. Taka sytuacja zmusza właściciela do podjęcia kroków, aby doprowadzić kota do stanu, w którym będzie wyglądał pięknie i świeżo. Poza tym, kiedy posiadamy kota wystawowego, to konieczne jest regularne używanie kosmetyków, które poprawią strukturę włosa u zwierzaka, tak aby wyglądał pięknie. Jakie kosmetyki wybrać dla kota? Czy częste stosowanie kosmetyków jest konieczne? Dzisiaj dowiesz się wszystkiego o kosmetykach dla futrzaka.

  Kąpiel kota — jaki szampon wybrać?

  Każdy właściciel kota będzie chociaż raz w życiu zmuszony, aby wykąpać swojego pupila. Przyczyn może być wiele, np. zwierzak wróci z kilkugodzinnego spaceru, po którym jest cały w błocie. W takiej sytuacji konieczna jest kąpiel. Podczas tego procesu warto, abyś dopasował odpowiedni preparat do włosa Twojego pupila. Dlatego najlepszym zakupem będzie dedykowany szampon do długości włosa, oraz koloru. Podczas wyboru szamponu warto kierować się jego składem. Ważne jest, aby doprać preparat z odpowiednim PH, które powinno być zasadowe o wartości 7-7,5. Co więcej, warto wybrać szampon, który jest na bazie naturalnych składników. Poza tym powinien być polecany przez innych kociarzy.
  Kolejnym ważnym środkiem podczas kąpieli kota jest odżywka. Nie jest ona w pełni konieczna, ale świetnie sprawdzi się przed wystawą. Odżywka nadaje sierści lśniący połysk, jedwabisty dotyk, a tym samym wpływa bardzo odżywczo na całą strukturę sierści.

  Reklama

  Szampony i odżywki dla kota na amazon.pl

  Kosmetyki do łap

  Kolejnym przydatnym kosmetykiem są kosmetyki do nawilżania i pielęgnacji opuszek u kotów. Ten rodzaj preparatów idealnie sprawdza się dla zwierzaków, które wychodzą na zewnątrz. Wspomniany preparat dedykowany jest dla zwierząt podczas mroźnych i zimowych dni, kiedy to poduszki narażone są na pękanie ze względu na silny mróz oraz sól wysypaną na drogach i chodnikach. W tym przypadku warto stosować preparat, który będzie mocno natłuszczał i pozostawiał warstwę ochronną na kilka godzin. Dlatego warto wybierać preparaty na bazie wazeliny.

  Reklama

  Czyszczenie uszów — jakie kosmetyki wybrać?

  Od czasu do czasu należy zadbać o czystość kocich uszów. W tym celu warto zastosować odpowiedni preparat lub specjalne chusteczki nawilżone płynem czyszczącym. Kiedy kot ma zabrudzone uszy, może prowadzić to do różnych stanów zapalnych.

  Silikonowe kubeczki do czyszczenia łap u kotów na amazon.pl

  Kosmetyki do pielęgnacji jamy ustnej

  Duża część kotów narażona jest na nadmierne odkładanie kamienia na płytce nazębnej. Dlatego warto zadbać o kocie uzębienie, stosując odpowiednie preparaty. Poza tym alternatywą jest podawanie jedzenia, które usuwa osad na zębach np. mięsne kości. Część właścicieli kotów używa specjalnej pasty oraz szczoteczki do mycia kociego uzębienia. Oprócz tego są dostępne preparaty zmiękczające osad.

  Kosmetyki przeciwpasożytnicze

  Kolejnym ważnym preparatem, który powinien być regularnie stosowany, zwłaszcza w porze wiosenno-letniej są preparaty przeciwpasożytnicze w sprayu lub jako krople typu spot-on. Są one używane w celu zapobiegania inwazji m.in. kleszczy, wszy, wszołów i innych pierwotniaków. Ważne jest, aby stosować tylko i wyłącznie preparaty, które są dedykowane dla kotów, które nie mają w swoim składzie permetryny!

  Reklama

  Ludzkie kosmetyki dla kota

  Część czytelników może zastanawiać się, czy można zastosować ludzkie kosmetyki dla pupili. Niestety w większości przypadków nie poleca się stosowania ludzkich preparatów dla zwierząt, ze względu na odmienne PH i inne substancje, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie pupila. Oczywiście są preparaty, które mogą być z powodzeniem stosowane u zwierząt, jednak przed aplikacją należy dokładnie przeczytać ulotkę na opakowaniu oraz skonsultować się z weterynarzem.

  Czy częste używanie kosmetyków u kotów jest konieczne?

  Nie — nie ma konieczności, aby często używać kosmetyków u kotów. Każda kąpiel, nakładanie odżywek, szamponów itp. zmywa warstwę ochronną, które zgromadzona jest na sierści i skórze kota. Warstwa ta jest naturalną barierą przed pasożytami, grzybami, bakteriami i innymi pierwotniakami. Dlatego każdy właściciel kota powinien traktować kąpiel jako ostateczność. Wiadomo jest, że ten gatunek zwierząt, zaliczany jest do czyściochów. Dlatego, nawet gdy wykąpiemy kota i nałożymy stosowne preparaty, to pupil i tak po kilku dniach wyliże dokładnie sierść, nie pozostawiając ani kropli nałożonej odżywki lub innego preparatu.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus