Więcej
  abckota.plJedzenieCzego nie może jeść kot?

  Czego nie może jeść kot?

  -

  Każdy miłośnik zwierząt słyszał, czego nie powinien jeść pies. Najczęstsza odpowiedź to czekolada oraz cebula. A jak jest z kotami? Czego tak naprawdę nie powinniśmy podawać naszemu kotu?

  Wędlina

  W pierwszej kolejność należy wymienić wędliny. Wędliny, które są odpowiednio przygotowane do spożycia przez ludzi, mogą bardzo zaszkodzić naszemu pupilowi. Mianowicie wędliny są często przyprawiane różnego rodzaju przyprawami. Poza tym dodawane są do nich konserwanty, które mają przedłużyć termin spożycia produktów. Wszystkie wymienione składniki mogą poważnie zaszkodzić kotu. Podawanie wspomnianych produktów może doprowadzić do zatrucia organizmu, lub, co najgorsze, zakończyć się zapaleniem trzustki. Koty powinny jeść wysokiej jakości pokarm oparty o świeżym mięsie.

  Reklama

  Mleko oraz nabiał

  Większość osób koty kojarzy z mlekiem. Jednak spożywanie mleka przez dorosłe koty nie wnosi do ich życia nic wartościowego. Podawanie mleka kotom może doprowadzić do rozwolnienia. Wynika to z faktu, że koty wraz z rozwojem tracą funkcje enzymatyczne, które odpowiadają za trawienie laktozy, która to z kolei występuje w mleku oraz nabiale. Mleko to kolejny produkt, którego nie powinny spożywać kota.

  Słodycze

  Żaden zwierzak nie powinien spożywać słodyczy. Tak samo jak u psów, wszelkie czekolady i słodycze mogą poważnie zaszkodzić kotu. Słodycze to cukry proste, które w żaden sposób nie wnoszą niezbędnych wartości odżywczych. Jedynie co przyczyniają się do otłuszczenia organizmu oraz spożycia zbyt dużej dawki węglowodanów. Warto podkreślić, że węglowodany w kociej diecie nie mają zbyt dużego znaczenia. Dlatego też powinniśmy stronić od podawania wszelkich słodyczy kocim futrzakom.

  Reklama

  Resztki z obiadu

  Kolejnym złym nawykiem właścicieli jest podawanie kotu resztek z obiadu. Organizm kota nie jest przystosowany do trawienia wszelkich sałatek, przyprawionych mięs, ziemniaków, makaronów, oraz sosów. Wszystkie wspomniane potrawy oparte są na wykorzystaniu różnego rodzaju składników, które mogą stanowić zagrożenie dla układu pokarmowego kota.

  Koty to zwierzęta mięsożerne, dlatego też powinny one spożywać posiłki oparte tylko i wyłącznie na wysokiej jakości mięsie, które jest wystarczająco tłuste oraz ścięgniste.

  Karma dla psa

  Kolejnym produktem, którego nie powinny spożywać koty, jest karma przeznaczona dla psów. Oba gatunki zwierząt zaliczane są do mięsożerców, jednak ich organizmy inaczej funkcjonują, a tym samym potrzebują innych składników odżywczych. W karmach dla psów nie ma wystarczającej ilości tauryny, która jest niezbędna w kociej diecie. Poza tym karmy dla psów zawierają mniejszą ilość wykorzystanego mięsa, na rzecz wypełniacza. Co również wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu kota.

  Podsumowując, opiekując się kotem, zawsze zapewniaj mu dostęp do wysokiej jakości posiłku, który będzie dostarczał twojemu pupilowi wartości odżywczych. Przeczytaj nasz artykuł, na co zwrócić uwagę podczas wyboru suchej oraz mokrej karmy.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus