Więcej
  abckota.plJedzenieKarma sucha- jaką wybrać?

  Karma sucha- jaką wybrać?

  -

  Koty zaliczają się do zwierząt bardzo wymagających w kwestii pożywienia. Są one absolutnymi mięsożercami, a w ich diecie musi znaleźć się pożywienie wysokiej jakości. Ponadto, aby nasz kot cieszył się długim i zdrowym życiem, należy zadbać o to, aby wybrać karmę, która będzie dostarczać wszystkie potrzebne wartości odżywczych oraz będzie miała dobrze skomponowany skład.

  Zawsze czytaj etykiety!

  Reklama

  Podczas wyboru karmy najważniejszą rzeczą jest czytanie etykiet. Przeważnie na każdym opakowaniu można znaleźć „dobroczynne właściwości” karmy suchej. Jednak należy być świadomym, że większość producentów skupia się na chwytach marketingowych, a to zmusza do wypisywania różnych informacji, które często mogą wprowadzać w błąd. W dodatku karmy opakowane są w pięknie zaprojektowane etykiety, które przyciągają wzrok. Dlatego też ważne jest, aby czytać etykietę i zwracać uwagę na skład karmy, a następnie wybierać tylko pełnowartościowy produkt bez dodatku konserwantów oraz barwników.

  Najważniejsze mięso!

  Reklama

  W pierwszej kolejności należy być świadomym, że koty zaliczane są do zwierząt mięsożernych, w których diecie musi znaleźć się odpowiednia ilość białka, tłuszczy oraz tauryny! Białko to najważniejszy składnik w kociej diecie. Należy szukać go tylko i wyłącznie w dobrej jakości mięsie pochodzenia zwierzęcego. Skład karmy powinien być tak skomponowany, aby zawierał na pierwszym miejscu, dużą ilość (powyżej 50%) mięsa, ale tylko pełnowartościowego, czyli bez dopisków typu „mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego”. Produkty pochodzenia zwierzęcego to nic innego jak odpad np. skóry, kopyta, dzioby, które nie powinny znaleźć się w składzie karmy.

  Unikaj zbóż!

  Kolejnym ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na zawartość zbóż w składzie karmy. Węglowodany pochodzące z tych roślin nie odgrywają znaczącej roli w diecie kota. Jedynie mogą przyczynić się do otyłości u pupila i wywołania różnych chorób. Niestety wiele producentów karm dodaje zboża, a zwłaszcza pszenicę, do składu swoich produktów, ze względu na łatwą dostępność oraz obniżenie ceny produktu, co następnie przyczynia się na konkurencyjność produktu na tle innych karm.
  W składzie karmy mogą znaleźć się węglowodany pochodzące z owoców i warzyw. Są to jedyne rośliny, które dostarczają wartości odżywczych, jednak w składzie powinny być jako dodatek.

  Pełnowartościowa karma

  Reklama

  Kolejną ważną rzeczą podczas wyboru karmy jest zwrócenie uwagi na to, czy karma jest pełnowartościowa, czy jako karma uzupełniająca. Karma pełnowartościowa jest to produkt, który w pełni zaspokoi zapotrzebowanie pupila, czyli nie trzeba wspomagać go dodatkowymi suplementami. Karma pełnowartościowa to podstawowe jedzenie w codziennym życiu kota, który dostarczy wszystkich potrzebnych wartości odżywczych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

  Karma uzupełniająca, jak sama nazwa wskazuje, to karma, która jest traktowana jako dodatek do pożywienia. Najczęściej jest ona skomponowana tak, aby uzupełnić niedobór pewnych składników, albo przybiera formę przekąski, która może być serwowana od czasu do czasu.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus