Więcej
  abckota.plRasy kotówNajmniejsze koty — jaką rasę wybrać?

  Najmniejsze koty — jaką rasę wybrać?

  -

  Najmniejsze koty — czyli koty miniaturki to urocze zwierzęta, które zachwycają swoją urodą oraz słodkim wyglądem. Decydując się na nabycie kota małych rozmiarów, warto zapoznać się z jego specyfiką rasy. Dzisiaj przedstawimy Ci cechy charakterystyczne kotów najmniejszych ras.

  Munchkin

  Ta rasa kotów to jedna z najsłodszych oraz najmniejszy na świecie. Cechą charakterystyczną Munchina krótkie nóżki, na których spoczywa długie ciało. Te koty to niezwykle towarzyskie futrzaki, które są bardzo wesołe i zabawne. Zaliczane są do kotów, które prowadzą przyziemny tryb życia. Przez ich krótkie nóżki nie mogą swobodnie wspinać się, czy skakać po meblach i innych przedmiotach. Niestety rasa jest obarczona różnymi wadami genetycznymi, dlatego hodowanie kotów Munchkin jest bardzo kontrowersyjne.  Tak naprawdę niewiele organizacji zalicza te koty jako rasowe.

  Reklama

  Czytaj artykuł o Munchkinach >

  Kot singapurski

  Zaliczany do kotów najmniejszych na świecie. W dodatku rasa powstała całkowicie naturalnie. Dorosłe osobniki osiągają wielkość średnio dwa razy mniejszą niż przeciętny kot domowy. Posiadają bardzo jedwabistą, żywą, ale niezbyt gęsto sierść. Na sierści mają tzw. ticking, czyli charakterystyczne zdobienie włosa. Waga tych kotów sięga maksymalnie 3,5 kg.

  Reklama

  Kot singapurski jest uznana przez FCI oraz WCF. W dodatku koty tej rasy są zaliczane do osobników elitarnych, ze względu na ich małą dostępność.

  Więcej o kocie singapurskim >

  Kot perski miniaturowy

  Kolejnym kotem zaliczanym do najmniejszych ras kotów na świecie jest kot perski miniaturowy oraz filiżankowy. Ten rodzaj miniaturki persa występuje w dwóch wersjach:

  • miniaturowej, której waga osiąga maksymalnie 2 kg,
  • oraz filiżankowej, gdzie koty tej rasy ważą maksymalnie 1 kg.

  Koty tej rasy nie różnią się wyglądem od normalnej wielkości kota perskiego. Kot perski w postaci miniaturki jest bardzo kontrowersyjną rasą, która powstała z bardzo dużą ingerencją człowieka.

  Reklama

  Persy w wersji miniaturowej są bardzo przyjazne, ciepłe, oraz potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem. Warto dodać, że w trakcie wzrostu potrzebują one bardzo dobrego wyżywienia oraz uwagi od strony opiekuna. Niestety ze względu na dużą ingerencję człowieka, koty filiżankowe i miniaturowe są poddane na różnego rodzaju choroby, dlatego też ich długość życia jest znacznie mniejsza niż u normalnych kotów.

  Więcej o rasie kotów perskich >

  Cornish rex

  Cornish rex to kolejna rasa kotów zaliczana do ras o niewielkim rozmiarze. Posiadają nieduże ciało, które jest zarazem bardzo muskularne. Przeciętna waga waha się od 2,5 kg do 4 kg. Przedstawiciele tej rasy mają bardzo charakterystyczne futerko. Koty tej rasy powstały na wskutek mutacji. Cornish rex posiadają cudowny charakter. Są bardzo kontaktowe, przyjacielskie, oraz mocno przywiązują się do opiekuna.

   

  Devon rex

  Ostatnią rasą kotów o niewielkim rozmiarze jest Devon rex. Koty tej rasy mają charakterystyczne, krótkie, kędzierzawe futerko, które powstało na skutek mutacji genu. Waga kotów tej rasy wynosi 2,5-4,5 kg. Devon rex posiada charakterystyczną głowę, w kształcie trójkąta, której towarzyszą ciekawe duże uszy. Koty tej rasy są bardzo energiczne, wesołe, sympatyczne, oraz przywiązują się do swojego człowieka. Devon rex jest idealnym kotem rodzinnym.

  Więcej o Devon rex >

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus